Nowy numer 37/2021 Archiwum

Raciąż. Pomnik listopadowych bohaterów

Pod koniec lipca 1831 r. na ziemiach Raciąża doszło do starcia pomiędzy wojskami carskimi a oddziałami powstańczymi - po 190 latach w Cieciersku stanął obelisk upamiętniający tę bitwę.

W małej wiosce gminy Raciąż, na terenie której rozpoczęła się bitwa z okresu powstania listopadowego, stanął obelisk upamiętniający bohaterów tamtych działań wojennych.

- W świadomości lokalnej funkcjonuje pamięć o tej bitwie, ale informacje były dość szczątkowe. Mniej więcej 2 lata temu wystąpiliśmy do konserwatora zabytków z wnioskiem o pozwolenie na poszukiwania z użyciem wykrywaczy metali. Naszym celem było znalezienie śladów tej bitwy i ustalenie jej przebiegu. Przeszukaliśmy ok. 250 ha terenu wokół Raciąża. Okazało się, że cześć informacji zawartych w znanych nam źródłach potwierdziła się, część pozostała bez pokrycia, ale udało się też ustalić nowe fakty. Dzięki wspólnym pracom powstała mapa pokazująca koncentrację i rozstawienie wojsk oraz plan miejsc, w których doszło do największych starć. Nie udało się znaleźć zbiorowej mogiły poległych i możliwe, że takiego miejsca nie ma, ponieważ prawdopodobnie wielu walczących trafiło do niewoli. Wszystko zaczęło się właśnie w miejscowości Cieciersk i tam stanął pamiątkowy obelisk upamiętniający walczących i poległych, a także tablica informująca o przebiegu tamtych wydarzeń - poinformował Artur Adamski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Raciąskiej "Ziemowit", które prowadziło działania w tej sprawie.

Oprócz osób z lokalnego stowarzyszenia w inicjatywę zaangażowali się włodarze i samorządowcy z Raciąża oraz strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk. Znalezione artefakty - m.in. guziki od mundurów, kule armatnie i amunicja, elementy wyposażenia czy monety - mają znaleźć swoje miejsce w Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Raciąża, która może powstać już w przyszłym roku.

Uroczystość odsłonięcia pomnika połączono z edukacyjną prelekcją na temat genezy i przebiegu powstania listopadowego oraz bitwy pod Raciążem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama