Nowy numer 30/2021 Archiwum

Aby nad wodą było bezpieczniej

Od początku roku na Mazowszu (bez terenu Warszawy) utonęło 15 osób. Początek wakacji mamy upalny, tłumy szukają ochłody w wodzie, więc służby stawiają na profilaktykę.

Na ciechanowskim kąpielisku Krubin ruszyła tegoroczna edycja akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Dla najmłodszych były konkursy związane z zasadami bezpiecznego wypoczynku nad wodą, a dla wszystkich – pokaz ratowania tonącego i udzielania mu pierwszej pomocy przedmedycznej. Rozdawano również ulotki z zasadami bezpieczeństwa.

– Ja apeluję przede wszystkim do dorosłych, by nie wchodzili do wody po spożyciu alkoholu – mówił mł. insp. Zbigniew Andres.

– Po opalaniu się nie wskakujemy bezpośrednio do wody, bo możemy doznać szoku termicznego. Trzeba spokojnie wejść i tuż przy brzegu ochlapać się wodą – ostrzegał Sławomir Wroński z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Ciechanowie.

– Po wyciągnięciu osoby tonącej na brzeg trzeba jej udrożnić drogi oddechowe i wykonać pięć oddechów ratowniczych, a potem przejść do masażu klatki piersiowej – objaśniał z kolei Aleksander Struzik z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie.

Poseł Anna Cicholska, obecna podczas inauguracji akcji, zaapelowała o zachowanie bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku, a przede wszystkim o korzystanie z basenów i kąpielisk strzeżonych przez ratowników.

Akcję na kąpielisku Krubin zorganizowały Komenda Powiatowa Policji, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama