W Płocku opublikowano Raport o nadużyciach seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych diecezji płockiej zgłoszonych w okresie od 31 maja 2007 roku do 31 maja 2021 roku.
Prawnicy, seksuolodzy i psycholodzy – a więc specjaliści z różnych dziedzin, zarówno świeccy i duchowni, skupieni w zespole "Ku uzdrowieniu i odnowie", na prośbę biskupa płockiego, przygotowali raport o rzeczywistych rozmiarach dramatu ofiar nadużyć seksualnych ze strony osób duchownych z diecezji płockiej. Dokument obejmuje okres ostatnich 14 lat: od 2007 do 2021 roku, gdy diecezją kieruje biskup Piotr Libera.
Wynika z niego, że w tym okresie strona kościelna otrzymała 20 zawiadomień o możliwości wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych inkardynowanych do diecezji płockiej. W 10 przypadkach zapadł wyrok w sądzie kościelnym, 5 uznano za niepotwierdzone, 5 jest nadal badanych. Skazani duchowni stanowią około 1,1 proc. duchowieństwa diecezji płockiej. Zgłoszenia dotyczyły 15 ofiar w wieku od 11 do 17 lat – 11 chłopców i 4 dziewcząt.
"Na przestrzeni 14 lat, zgodnie z prawem obowiązującym w chwili powzięcia informacji, strona kościelna przekazała prokuraturze 15 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa, z czego 10 spraw zostało umorzonych lub odmówiono wszczęcia postępowania, w 4 przypadkach prokuratura wniosła akt oskarżenia, a jedno jest w trakcie badania. W 3 sprawach zapadły już wyroki skazujące, w jednym przypadku wyrok do tej pory nie zapadł" – czytamy m.in. w dokumencie.
Jego publikacja "jest w pewnym sensie zadośćuczynieniem, jakie należy się osobom skrzywdzonym i ich bliskim. Ujawnienie informacji o ich dramacie jest niezbędnym krokiem w odzyskaniu godności przez pokrzywdzonych i ważnym elementem w przywracaniu wiarygodności Kościoła" – czytamy.
Jest to pierwszy tego typu dokument w Polsce, który nie tylko przywołuje liczby, ale także kontekst społeczny tego dramatu, charakterystykę ofiar i sprawców, a także podjęte działania prawne i prewencyjne. Odnosząc się do publikacji tego dokumentu, biskup Piotr Libera powiedział Polskiej Agencji Prasowej:
Dobrze, że ten raport powstał. Jestem wdzięczny świeckim specjalistom za jego przygotowanie. To osoby, które od kilku lat wspierają mnie w badaniu i rozwiązywaniu problemu nadużyć wobec małoletnich w diecezji płockiej, mając na względzie przede wszystkim dobro ofiar.
Na ośmiu stronach dokumentu przedstawiono, jak diecezja płocka reaguje na przypadki nadużyć seksualnych, jak wygląda współpraca z prokuraturą w tej materii i postępowanie kanoniczne względem sprawców, a także jakie systemowe rozwiązania prewencyjne są podejmowane. Prace nad nim trwały około roku. Jak zauważają autorzy raportu:
został on opublikowany w celu oczyszczenia i uzdrowienia wspólnoty Kościoła, aby rzetelnie poinformować członków Kościoła lokalnego o rozmiarach tej tragedii, co powinno pozwolić na bardziej merytoryczną dyskusję, chronić przed uproszczeniami i stereotypami w postrzeganiu Kościoła, duchownych i rozmiarach nadużyć seksualnych; a także aby zbudować spójny system prewencji i właściwego reagowania na sytuacje wykorzystania małoletnich. To pozwoli też na bardziej trafną diagnozę sytuacji, w której znalazł się Kościół płocki.
"Ufamy, że jego publikacja przyczyni się do zmiany świadomości społecznej w postrzeganiu, reagowaniu i zgłaszaniu odpowiednim instytucjom przestępstw seksualnych popełnionych na małoletnich. Wierzymy, że uwrażliwi sumienie duchownych na problem nadużyć seksualnych, zarówno potencjalnych sprawców, jak i tych, którzy z powodu źle pojętej troski o Kościół bagatelizują ten problem. Wreszcie, że doda odwagi wszystkim tym, którzy jeszcze nie powiedzieli o swoim zranieniu i nadal cierpią z tego powodu" – napisali dr hab. Małgorzata Skórzewska-Amberg, ks. dr Marek Jarosz, ks. dr hab. Mirosław Kosek, adw. Paweł Kowalczyk, mgr Wioletta Konopa-Stelmach, lek. med. Bogdan Stelmach i ks. mgr Maciej Szostak, członkowie Zespołu "Ku uzdrowieniu i odnowie".
Treść raportu przeczytasz TUTAJ.