Nowy numer 30/2021 Archiwum

O skarbach z ziemi

W mławskim Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej od piątku do niedzieli odbędą się Europejskie Dni Archeologii.

Cykl wydarzeń, które będą się odbywać w mławski muzeum, rozpocznie się w piątek 18 czerwca wernisażem ekspozycji stałej "Archeologia Ziemi Zawkrzeńskiej". Muzeum zaprasza w podróż po tym regionie  śladami przodków, od epoki kamienia po średniowiecze. Obiekty działu archeologicznego zostaną zaprezentowane w nowej odsłonie. Wśród nich: elementy uzbrojenia wojowników, ozdoby i elementy stroju oraz narzędzia służące w życiu codziennym w pierwszych wiekach naszej ery, znalezione podczas prac wykopaliskowych na wielokulturowych cmentarzyskach w Modle, Stupsku, Dąbku i Zgliczynie Pobodzym.

Ekspozycję "Archeologia Ziemi Zawkrzeńskiej" w okolicznościowej odsłonie będzie można zwiedzać najpierw podczas wernisażu o godz. 10. Z powodu obostrzeń sanitarnych i ograniczonej liczby zwiedzających placówka zaprasza na drugie otwarcie wystawy, tego samego dnia o godz. 18. Również w najbliższy piątek edukatorzy z Muzeum przeprowadzą w Szkole Podstawowej nr 7 w Mławie warsztaty edukacyjne dla uczniów "Spotkanie z archeologią".

Z kolei w sobotę 19 czerwca od godz. 10 do 15 muzeum zaprasza dzieci i młodzież na Piknik Archeologiczny. Uczestnicy dowiedzą się, jak wyjątkowo interesującą nauką jest archeologia, oraz poznają tajniki pracy archeologa. Podczas warsztatów m.in. nauczą się opisywania zabytków, sklejania ceramiki, będą wykonywać modele wykopu oraz rekonstrukcje zabytków. W godzinach 14-17 muzeum zaplanowało oprowadzanie kuratorskie po wspomnianej wystawie. Bezpłatnie z kuratorem wystawę będzie można oglądać także w niedzielę 20 czerwca od godz. 11 do 18. W tym samym czasie całe rodziny będą mogły wziąć udział w zabawie "Archeobranie".

Mławskie muzeum znalazło się wśród 21 instytucji w całej Polsce, które zostały zakwalifikowane do Europejskich Dni Archeologii 2021, organizowanych przez francuski Narodowy Instytut Prewencyjnych Badań Archeologicznych (Inrap) pod egidą francuskiego Ministerstwa Kultury.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama