Nowy numer 49/2022 Archiwum

Pod krzyżem wytrwałych

– Uczciwość i wolność to dwie perły z papieskiego nauczania w Płocku, które powinniście szczególnie pielęgnować – mówił abp Wojciech Polak, prymas Polski, w czasie diecezjalnych obchodów upamiętniających pobyt w mieście w 1991 r. papieża Jana Pawła II.

Uśw. Jadwigi Królowej – w kościele, który jest wotum wdzięczności za ocalenie życia Jana Pawła II – i na pl. Celebry Papieskiej było obecnych wielu księży i świeckich, zaangażowanych wtedy w przygotowania do pielgrzymki i jej przebieg.

– Mam tu, przy sobie, „przepustkę” sprzed 30 lat: zdjęcie, gdy witałem Jana Pawła II – mówił Kazimierz Cieślik, pierwszy prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej. Obecni byli także bp Roman Marcinkowski, księża: Marek Smogorzewski, Wiesław Gutowski, Sławomir Nasiorowski, Andrzej Leleń, Tadeusz Łebkowski, Stanisław Kaźmierczak i Bogdan Czupryn oraz inni – to oni wtedy odpowiadali za przebieg liturgii na placu celebry, przy seminarium, w więzieniu i w katedrze.

Jak mówił prymas Wojciech Polak, w obchodach 30. rocznicy papieskiej pielgrzymki oprócz wspomnień z tamtego spotkania ważne jest uchwycenie tego, co jest żywe i aktualne z nauczania Jana Pawła II. – Niech wspomnienie papieskiego pielgrzymowania będzie zachętą do wewnętrznej odnowy, do ponownego odkrycia tego, czym są uczciwość i wolność, do usunięcia murów i podziałów – akcentował w homilii.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy