Nowy numer 23/2021 Archiwum

Rozśpiewani i zaangażowani

Podczas tegorocznej procesji Bożego Ciała parafianie z Cieksyna i Rogowa korzystali z nowych śpiewników eucharystycznych, które udało się im zdobyć w konkursie organizowanym przez Fundację Orszak Trzech Króli.

Na interaktywnej mapie fundacji, gdzie oznaczono miejsca, które włączyły się w tegoroczne inicjatywy związane z Bożym Ciałem, są parafie, w których uczestnicy świątecznych procesji z 3 czerwca skorzystali ze specjalnych śpiewników z pieśniami eucharystycznymi. Wśród nich znalazły się parafie z Cieksyna k. Nasielska i z Rogowa k. Rypina.

"Twoja cześć, chwała", "O zbawcza Hostio" czy "Kochajmy Pana" – teksty tych oraz 15 innych pieśni znalazły się w podręcznym śpiewniku, który wzbogacono o krótki opis zwyczajów eucharystycznych i cudów eucharystycznych w Polsce.

To kolejny taki konkurs przygotowany przez warszawską fundację, której projekty powstają z myślą o wspieraniu katolików w głębszym przeżywaniu ważnych uroczystości. Konkurs rozgrywał się na profilu facebookowym organizacji. W komentarzu pod konkursowym postem trzeba było umieścić nazwę parafii wraz z miejscowością, w której się znajduje. Spośród zgłoszeń wyłoniono trzy wspólnoty z największą liczbą "polubień", które otrzymały nagrody w postaci wspomnianych śpiewników.

Na "podium" znalazły się dwie parafie z diecezji płockiej. Na drugim miejscu uplasowała się parafia św. Rocha z Cieksyna, która w poprzednim konkursie organizowanym przez tę samą fundację wygrała śpiewniki wielkopostne. Teraz biblioteczkę parafian zasiliło 300 śpiewników z pieśniami eucharystycznymi - 200 z nich to konkursowa nagroda, natomiast pozostałe 100 jest darem jednej z osób zaangażowanych w życie parafii. – Do konkursów zgłasza nas i czuwa nad wszystkim Albert Chmielowski, lider grup parafialnych. Śpiewniki wykorzystamy nie tylko podczas procesji Bożego Ciała, ale posłużą także w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu, które w parafii odbywają się we wtorki i piątki – mówi ks. Łukasz Chruściel, wikariusz w Cieksynie.

Trzecie miejsce przypadło wspólnocie od św. Bartłomieja z Rogowa, której pomimo krótkiego czasu udało się zmobilizować i wywalczyć 100 śpiewników dla parafii. – Informacja o konkursie trafiła do naszej szkoły. Zgłosiłam parafię na dwa dni przed zakończeniem konkursu. Bardzo się mobilizowaliśmy. Udało się uzbierać ponad 100 polubień pod naszym postem. Śpiewniki porozkładaliśmy w ławkach, przez co zachęcały do wspólnego śpiewania. Zostaną w kościele, aby dalej służyć wspólnocie – opowiada Magdalena Sitkowska, katechetka w Rogowie.

W obydwu parafiach, po zakończonej procesji wiernych częstowano słodkościami, które także były nagrodą w konkursie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama