Dokumentem z 17 maja oficjalnie zainaugurowano działalność pierwszej filii Diecezjalnego Centrum Psychologiczno-Pastoralnego "Metanoia", które od roku pomaga mieszkańcom miasta nad Łydynią.
List intencyjny w tej sprawie podpisali bp Piotr Libera, starosta Joanna Potocka-Rak i sekretarz miasta Adrianna Saganek. Jest to pierwsza filia diecezjalnej instytucji, która - jak podkreślał biskup Libera - urzeczywistnia jeden z ważniejszych postulatów ostatniego synodu diecezjalnego.
- W dokumencie poświęconym rodzinie postulowano, aby oddziały "Metanoi" powstały w kolejnych miejscach naszej rozległej diecezji. Dzięki życzliwości i pracy wielu osób to założenie się urzeczywistnia. Jest to przejaw dobrej współpracy struktur samorządowych z Kościołem po to, aby nieść pomoc ludziom w potrzebie - mówił podczas spotkania biskup Piotr.
Zarówno starosta powiatu Joanna Potocka-Rak, jak i reprezentująca prezydenta Ciechanowa Adrianna Saganek, zapewniały o dalszym wsparciu działań centrum. - Zależało nam na tym, aby dotrzeć szczególnie do ludzi młodych. Czas pandemii zaostrzył problemy, m.in. przemocy domowej, uzależnień, pojawiły się niepokojące przypadki prób samobójczych. W "Metanoi" młodzi otrzymują pomoc niezwykle potrzebną i - co warto podkreślić - także skuteczną - zapewniała Joanna Potocka-Rak, starosta powiatu.
Przy ul. ks. Piotra Ściegiennego 18 można skorzystać z pomocy psychologa, pedagoga, mediatora, terapeuty uzależnień, specjalisty ds. przemocy w rodzinie oraz otrzymać wsparcie duchowe. - Dzieją się tu dobre rzeczy i są ku temu sprzyjające warunki. Ludzie czują się swobodnie i anonimowo, chcą tu przychodzić. Jeżeli ktoś wraca i nie zamyka się ze swoim problemem, to już jest sukces. Widzę, że zgłasza się coraz więcej osób, szczególnie młodych, które utraciły rodziców, opiekunów, bliskich wskutek COVID-19. Wielu zostaje osieroconych z dnia na dzień. Długotrwała choroba daje czas na przemyślenia, pożegnania, a pandemia zabiera wszystko niepostrzeżenie. To nowe wyzwania, także dla nas - mówi Ewa Kortes-Pakuszewska, psycholog ciechanowskiej filii.
Od marca 2020 r., bo wtedy zaczęła działać filia w Ciechanowie, przy wsparciu starostwa powiatowego udało się zrealizować dwa projekty, a od marca tego roku trwają kolejne działania. Dzięki tej współpracy mieszkańcy miasta i powiatu mogą nadal bezpłatnie korzystać z dyżurów wspomnianych wcześniej specjalistów. Inicjatywy, takie jak warsztaty teatralne wspierane przez Urząd Miasta czy program duszpasterstwa młodych "Krok naprzód", w pełni zaistnieją w przestrzeni publicznej po zniesieniu obostrzeń sanitarnych.