Biskup płocki wręczył nagrody laureatom 27. Diecezjalnego Konkursu Biblijnego.
Gdy otwieracie Pismo Święte, ono przestaje "płakać", bo zbyt często jest zapomniane, nieczytane i odstawione na półkę przez ludzi ochrzczonych. Gdy czytacie Pismo Święte, ono się odwdzięcza darem wewnętrznego pokoju serca – mówił bp Piotr Libera do młodych laureatów Diecezjalnego Konkursu Biblijnego.
Wręczenie nagród odbyło się 4 maja. Konkurs w tym roku był poświęcony nowotestamentalnej księdze Dziejów Apostolskich, a jego finał odbył się już 16 kwietnia w formie zdalnej. Ponad 40 jego uczestników z klas V–VIII szkoły podstawowej przez internet rozwiązywało test złożony z niemal 50 pytań. – Na jego rozwiązanie mieli zaledwie pół godziny, bo w ten sposób chcieliśmy uniknąć ewentualnego posiłkowania się innymi źródłami wiedzy. Liczyło się własne opanowanie zagadnień związanych z Dziejami Apostolskimi – mówi ks. Marek Wilczewski, dyrektor Wydziału Katechetycznego kurii diecezjalnej.
"Czym kierował się Szaweł, prosząc arcykapłana o listy do synagogi w Damaszku?" – to było jedno z pytań tego testu, wcale niełatwych, bo odpowiedź na nie była zawarta nie tyle w samym tekście natchnionym, co bardziej w przypisach do IX rozdziału tej księgi. – Chcieliśmy bowiem, aby uczestnicy konkursu głębiej zapoznali się z tą księgą – dodaje ks. Grzegorz Zakrzewski z Wydziału Katechetycznego.
Pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Grabarczyk ze Szkoły Podstawowej w Radzanowie k. Płocka, drugie miejsce – Zofia Pieczka ze SP nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu, zaś trzecie – Karol Wiśniewski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Rypinie.
– Najpierw chciałam wzbudzić zainteresowanie moich uczniów Pismem Świętym i tym konkursem. To już długa tradycja w naszej szkole, że bierzemy udział w tych biblijnych zmaganiach. Przygotowałam więc najpierw test z wiedzy o Dziejach Apostolskich i widziałam, jak w niektórych rosła ta pasja dla Pisma Świętego – opowiada Bożena Gackowska, katechetka ze Szkoły Podstawowej w Radzanowie k. Płocka, która na diecezjalnych finał przygotowywała swoich uczniów już nieraz.
– Na uznanie zasługuje m.in. Zosia Pieczka z Golubia-Dobrzynia, która mimo młodego wieku już nieraz brała udział w tych konkursowych zmaganiach – dodaje s. Dominika Dudzik z Wydziału Katechetycznego płockiej kurii diecezjalnej.
– Wyróżniliśmy aż 10 osób, więcej niż zazwyczaj, bo poziom rywalizacji był naprawdę bardzo wysoki. To zasługa rodziców i katechetów, którzy mimo pandemii wsparli swoje dzieci i uczniów – mówi ks. dyrektor Marek Wilczewski.