Nowy numer 18/2021 Archiwum

Przez pasję i śpiew

- To było artystyczne i duchowe przeżycie - mówili o Przeglądzie Piosenek i Pieśni Pasyjnych organizatorzy wydarzenia, które przyciągnęło do Płocka młodych wykonawców z różnych części diecezji.

Pierwotnie przegląd miał się odbyć w Wielkim Poście, ale z racji obostrzeń związanych z koronawirusem, odłożono go o miesiąc. Była to okazja, aby przez pasję śpiewu dzieci i młodzież dowiedzieli się o 100-leciu sióstr pasjonistek, o ich zakonnym charyzmacie i założycielce – m. Józefie Hałacińskiej. Hasłem przeglądu były słowa: "Matko Józefo, zaprowadź mnie do stóp krzyża".

Uczestnicy byli podzieleni na cztery kategorie wiekowe. – Ich śpiew i interpretacja pieśni i piosenek opowiadających o męce Pańskiej, była wzruszająca. Szczególne uznanie należy się kategorii wiekowej uczniów klas VII i VIII oraz szkół ponadpodstawowych. Często powtarzała się, w różnych aranżacjach piosenka "Rozpięty na ramionach". Wzruszające dla mnie było wykonanie pieśni: "Dobranoc Ci, Głowo Święta" w wykonaniu Anny Cykl i akompaniamencie Aleksandry Jankowskiej. To było duchowe i artystyczne przeżycie, w którym uczestniczyły dzieci, ich nauczyciele i rodzice – mówi s. Dominika Dudzik, pasjonistka.

Co ciekawe, w przygotowaniu do przeglądu, oprócz rodziców, zaangażowali się zwłaszcza katecheci i nauczyciele muzyki. To dzięki ich współpracy dzieci młodzież wyśpiewali m.in.: "Krzyżu Chrystusa", "Golgoto", "Podaruj, podaruj mi Panie", czy "Jeszcze się kiedyś rozsmucę".

- Gościnnie z kategorii najmłodszych wystąpili Amelia Serwach z Gostynina i Alan Jasiński z Rypina, którzy zaśpiewali z ogromną klasą i przeżyciem. Chcieliśmy piosenką i pieśnią pasyjną wyrazić miłość do Jezusa cierpiącego i wdzięczność za nasz pasyjny charyzmat – dodaje s. Dominika Dudzik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama