Nowy numer 18/2021 Archiwum

Wieczfnia Kościelna. Ekologicznie w parafii

Zakończyły się prace termomodernizacyjne w parafii św. Stanisława BM w Wieczfni Kościelnej. Na budynkach parafialnych zainstalowano panele fotowoltaiczne.

Podczas prac, które rozpoczęły się w połowie 2019 r., zainstalowano panele fotowoltaiczne na dachach budynków parafialnych oraz dokonano termomodernizacji organistówki, docieplono ściany, stropy, poddasza i podłogi oraz zmodernizowano system grzewczy. Prace te wykonano dzięki dofinansowaniu przyznanemu parafii przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowę na wykonanie tych prac podpisał ówczesny proboszcz ks. Sławomir Krasiński.

Zamontowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 36 kWp wystarcza zarówno na potrzeby systemu grzewczego budynków, jak i systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo osiągnięcie efektu ekologicznego zapewnia zastosowanie w budynku organistówki docieplenia pianką poliuretanową ścian zewnętrznych, podłogi, stropu, dachu i poddasza. Te wszystkie prace pozwolą też pozyskiwać ciepło w sposób bardziej ekonomiczny i ekologiczny.

– Dzięki uzyskanym pieniądzom udało się nam sprawnie przeprowadzić termomodernizację budynków parafii oraz pozyskiwać darmową energię elektryczną. Bardzo mnie cieszy, że zrobiliśmy wspólnie ten krok w kierunku parafii sprzyjającej ekologii – mówi ks. proboszcz Tadeusz Jabłoński.

Budynek organistówki docelowo stanie się miejscem spotkań dla różnych grup działających na terenie parafii i gminy Wieczfnia Kościelna. Będzie on czynny cały rok dzięki zamontowanemu ogrzewaniu podłogowemu i wykonanym pracom termomodernizacyjnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama