Dobiega końca tydzień, który w parafiach diecezji upłynął pod znakiem refleksji nad Biblią.
Podczas Tygodnia Biblijnego szukano sposobów na przypomnienie wiernym wartości słowa Bożego, m.in. w parafii św. Jakuba Apostoła w Koziebrodach zorganizowano dwa spotkania poświęcone medytacji Pisma Świętego.
- Domyślam się, że wielu z was chce słuchać słowa Bożego i je rozważać, ale może czasami brakuje odpowiedniego sposobu, wiedzy jak to zrobić. Być może też dla niektórych samo sięgnięcie po teksty Pisma Świętego to zbyt mało. Dlatego Tydzień Biblijny jest dobrą okazją, aby pokazać jak można modlić się słowem Bożym tak, byście później we własnym domu mogli sięgnąć po Biblię, rozważać ją i karmić się tym słowem - zachęcał parafian ks. Marcin Sadowski, duszpasterz miejsca.
W diecezji przybywa parafii, gdzie tęsknota za słowem Bożym sprowadza ludzi na spotkania biblijne, a tam próbują to słowo zrozumieć i modlić się nim. Przykłady takich osób znajdziemy m.in. w Popowie Kościelnym, gdzie na comiesięczne spotkania w parafii Narodzenia NMP przychodzi nawet 20 osób. Jest to grupa lektorów, a także osób, które są tam dla pogłębiania więzi z Bogiem.
- Te spotkania dają mi radość, wiedzę i zrozumienie. Podczas omawiania danego fragmentu ks. Remigiusz Stacherski zawsze kreśli nam kontekst historyczny, obyczajowy. To ważne dla zrozumienia tamtej rzeczywistości. Rytm dzisiejszego świata, jego ciągły pęd sprawia, że trzeba zawalczyć o tę przestrzeń dla sacrum w naszej codzienności, strefę ciszy, w której przez słowo można spotkać Boga - przekonuje pani Renata z popowskiej wspólnoty.
Także bibliści przekonują, że warto słowo Boże uczynić towarzyszem dnia codziennego, na nim budować i umacniać wiarę. Ale uniwersalnego sposobu na jego owocną lekturę nie ma, bo wszystko zależy od nastawienia i stanu ducha otwierającego tę Księgę.
- Kluczy jest tyle, ile serc. Każdy musi znaleźć swoją drogę. Parafrazując słowa ks. Waldemara Chrostowskiego, powiedziałbym, że skoro Bóg jest Miłością, to Jego słowo trzeba czytać sercem, z miłością. Myślę, że to będzie najwłaściwszy klucz - przekonuje ks. Jarosław Kwiatkowski, diecezjalny moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.