Nowy numer 18/2021 Archiwum

Idź tą drogą!

W płockich parafiach trwają spotkania paschalne, na których organizatorzy zapraszają do pójścia śladami apostołów i uczniów Jezusa, wychodzących ze stanu lęku i paraliżu wobec śmierci Mistrza do radości i postawy świadków po Jego zmartwychwstaniu.

Chodzi o to, aby zobaczyć w tych uczniach, że oni są tacy sami jak my, mimo że rzeczywiście mieli doświadczenie Jezusa, przebywali z Nim, dotykali Go, słuchali. Chcemy, abyśmy jako chrześcijanie naprawdę zaczęli żyć zmartwychwstaniem, bo nigdy nie było łatwiej. Każde pokolenie musi przejść swoją próbę, bo w doświadczeniu krzyża sprawdza się nasze chrześcijaństwo - zwraca uwagę Iwona Zielonka, dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej płockiej, który wraz ze Szkołą Nowej Ewangelizacji pw. św. Łukasza jest organizatorem cyklu spotkań "Zmartwychwstały czeka na Ciebie…".

Inicjatywa nawiązuje w pewnym stopniu do nabożeństwa Drogi Światła, organizowanego w niektórych parafiach po Świętach Wielkanocnych. Tu też uczestnicy są zaproszeni do pójścia drogą ludzi, którzy doświadczyli spotkania ze Zmartwychwstałym, aby stawać się "ludźmi zmartwychwstania". Jak zauważa I. Zielonka, takiego drogowskazu i przypomnienia, że żyjemy po zmartwychwstaniu szczególnie potrzeba dziś, gdy w obliczu pandemii wiele osób doświadcza lęku, a może nawet braku sensu życia.

- Oczywiście, wszyscy jesteśmy słabi i ulegamy takim myślom, ale przecież mamy przykłady ludzi świętych, którzy oddawali życie za Jezusa i byli szczęśliwi, pełni nadziei, chociaż doświadczali prześladowania. To nie dobrobyt i czas spokoju jest gwarantem szczęścia - mówi szefowa diecezjalnej SNE pw. św. Łukasza.

Spotkania paschalne organizowane są w czwartki w kolejnych parafiach Płocka, szczególnie tam, gdzie wielkość kościoła nie ogranicza tak liczby uczestniczących. Za nami już spotkania w parafiach św. Józefa na tzw. Cholerce oraz w parafii katedralnej. Na kolejne SNE zaprasza do parafii MB Fatimskiej (29 kwietnia), na Podolszyce - do św. Wojciecha (6 maja), potem do parafii św. Jakuba Apostoła w Płocku-Imielnicy (13 maja) oraz do św. Jadwigi (20 maja); zawsze po Mszy św. o godz. 18.

Dla każdego punktem wyjścia jest słowo Boże, do którego nawiązują w konferencjach głoszący je kapłani: ks. Tomasz Lewicki, ks. Andrzej Janicki, ks. Grzegorz Zakrzewski, ks. Łukasz Zdunkiewicz, ks. Jarosław Kwiatkowski i ks. Tomasz Brzeziński.

Uczestnicy mogą przyjrzeć się głębiej postawie pierwszych świadków zmartwychwstania, którym ukazał się Jezus - uczniów idących do Emaus, kobiet, które pobiegły do pustego grobu, św. Marii Magdaleny, św. Tomasza Apostoła, św. Piotra i wreszcie - wszystkim Jedenastu, których Jezusa posyła na cały świat, by głosili Ewangelię.

Podczas każdego spotkania jest też czas adoracji Najświętszego Sakramentu prowadzonej przez ekipę SNE oraz możliwość poproszenia o modlitwę wstawienniczą. Uczestnicy otrzymują również kartki z fragmentami z Pisma Świętego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama