Od 23 kwietnia w jednym z przyszpitalnych budynków funkcjonuje wyjątkowe miejsce - okno, które jest przepustką do życia.
Zarząd Powiatu Przasnyskiego wystąpił do dyrekcji tutejszego szpitala o pomoc w przygotowaniu miejsca, gdzie matki anonimowo i w sposób bezpieczny będą mogły zostawić swoje nowo narodzone dziecko.
Takie miejsca, jak to nowo powstałe w Przasnyszu, są bezpiecznymi rozwiązaniami i alternatywą dla takiego postępowania rodzin, które z różnych pobudek decydują się oddać swoje dziecko. Mogą one także uchronić przed sytuacjami dramatycznymi w skutkach, jak ta z grudnia 2019 r., która wstrząsnęła mieszkańcami pobliskiego Płońska, kiedy na jednej z taśm sortowni śmieci znaleziono zwłoki maleństwa.
- Chcemy pomagać kobietom także w tych najtrudniejszych sytuacjach. Słyszeliśmy wiele przykładów, jak z obawy przed rodzicielstwem ludzie porzucali swoje dzieci w miejscach niegodnych, gdzie powolnie umierały. Nie chcemy, aby do takiej sytuacji tutaj doszło. Robimy to z troski o tych, którzy mają w życiu ciężko. Dla maluszków, dla których mama nie może pełnić swojej funkcji rodzicielskiej i chce je przekazać w dobre ręce, w ręce rodziny, która otoczy je miłością. Mamy nadzieję, że nie będzie takiej sytuacji, iż ktoś zrezygnuje z macierzyństwa, z ojcostwa i odda tu swoje dziecko, ale z drugiej strony - jeżeli taka potrzeba zaistnieje, jesteśmy przygotowani i mamy miejsce, gdzie będziemy razem z personelem medycznym, psychologiem, opiekunami z PCPR szukać dobrego wyjścia z tej tragicznej sytuacji, aby dziecko miało normalne i dobre życie - powiedział obecny podczas inauguracji miejsca Krzysztof Bieńkowski, starosta powiatu.
Jest to 5. okno życia na Mazowszu, a poświęcił je ks. Andrzej Maciejewski, proboszcz parafii św. Wojciecha w Przasnyszu, gdzie przed tygodniem także odsłonięto "okno", ale to papieskie - popiersie Jana Pawła II oraz płaskorzeźbę św. Stanisława Kostki.
Okno życia zlokalizowane jest przy Szpitalu Powiatowym w Przasnyszu, w budynku przy bramie wjazdowej od strony Urzędu Skarbowego. Otwiera się je od zewnątrz, a specjalny czujnik przesyła informację o tym, że pozostawiono tam dziecko. Maluch, poza opieką medyczną, otrzyma tożsamość, a dzięki procedurom nadzorowanym przez PCPR także szansę na adopcję i życie w kochającej rodzinie.