- Słowo Boże czeka na każdego z nas nie tylko w Niedzielę Biblijną - zauważył wczoraj w katedrze biblista ks. dr Jarosław Kwiatkowski, który przypomniał też, że jednym z najcenniejszych duchowych i materialnych skarbów diecezji jest Biblia Płocka.
Moderator diecezjalny Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II podczas płockich obchodów niedzieli wielkanocnej, podczas której Kościół szczególnie przypomina o znaczeniu lektury Pisma Świętego, wskazał m.in. moc Bożego słowa, które w przeciwieństwie do ludzkich słów - deklaracji, obietnic, programów wyborczych, przekazów medialnych - jest dla człowieka szukającego pociechy i światła prawdziwym oparciem.
- Kiedy rozglądamy się za pomocą, zwykle potrzebujemy czegoś, czego moglibyśmy użyć, kiedy szukamy pocieszenia i umocnienia. Szukamy obecności może bardziej niż słów, chociaż słowa dobrze dobrane potrafią być jak balsam na ranę serca. Bóg o tym wie, dlatego nie zostawia nas tylko z myślami, nie zostawia nas bez słowa, nie zostawia nas z nieobecnością. Daje nam siebie przez Księgę, w której zamknięte jest Słowo Życia, słowo nadziei - mówił podczas celebracji Niedzieli Biblijnej ks. Jarosław Kwiatkowski.
Zachęcił jednocześnie do tego, aby jak najczęściej sięgać po księgę Pisma Świętego, która jest w większości domów, ale często schowana i trochę zapomniana. - Podejdź dziś do niej, do tej Księgi, podejdź do tego słowa. Pozwól mu się dotknąć. Ono cię nie osądza ani nie potępia - ono po prostu czeka na ciebie, nie tylko w biblijną niedzielę... - zapewniał kapłan. Przypomniał również, że jednym z najcenniejszych duchowych i materialnych skarbów diecezji, z czasów bp. Aleksandra z Malonne, jest rękopis XII-wiecznej Biblii Płockiej, przechowywany obok katedry, w Muzeum Diecezjalnym.
Warto przypomnieć, że licząca ponad 800 lat bezcenna Biblia Płocka to 14-kilogramowy, bogato iluminowany kodeks pergaminowy, który poza księgami Starego i Nowego Testamentu zawiera dopiski ważne z punktu widzenia wiedzy historycznej oraz liturgicznej.
am