Nowy numer 18/2021 Archiwum

Ksiądz z misyjnym medalem

Ks. kan. Stanisław Gajewski, emerytowany proboszcz parafii Niedzbórz, otrzymał medal Benemerenti in Opere Evangelizationis.

Choć wyróżnienie to przyznano jesienią ubiegłego roku, to z powodu trwającej epidemii do jego wręczenia doszło dopiero 14 kwietnia w sanktuarium św. ojca Pio na Gocławiu w Warszawie.

W uroczystości wzięło udział czterech biskupów: Jerzy Mazur - przewodniczący Komisji ds. Misji, Jan Piotrowski - przewodniczący kapituły medalu, Romuald Kamiński - ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej i Andrzej Jeż - ordynariusz tarnowski, a także misjonarze i osoby zaangażowane w dzieło misyjne.

– Prawda o Jezusie Chrystusie, odkupicielu człowieka, znika z oczu współczesnego człowieka uwiedzionego duchem apostazji, nie tylko w sensie formalnym, ale tej wynikającej z obojętności i oziębłości religijnej. Świat przestaje wierzyć, że potrzebuje Boga i Jego łaski, miłości, prawdy i wolności, bo zapomniał, że jest stworzony na obraz Boży – mówił w czasie Mszy św. bp Jan Piotrowski.

W czasie gali medale Benemerenti in Opere Evangelizationis wręczono 15 laureatom, wśród nich ks. kan. Stanisławowi Gajewskiemu z Niedzborza.

Wyróżnienie istniejące od 2017 r. jest przyznawane w czterech kategoriach: za zasługi w dziele misyjnym, za pomoc modlitewną i duchową, za pomoc materialną i finansową misjom, a także za informację medialną. Ksiądz Gajewski został nagrodzony w trzeciej kategorii.

– Jako mała parafia dawaliśmy wiele na rzecz misji. Zawsze byłem przekonany, że animacja misyjna jest nie tylko inwestycją w odległe od nas miejsca i wspólnoty, ale najpierw jest otwarciem się i wrażliwością na drugiego, potrzebującego człowieka, który może stać tuż obok nas – mówi ks. kan. Gajewski.

Przez 38 lat pracy w niedzborskiej parafii do tego dzieła zaangażował trzy pokolenia. – Zaczynaliśmy od trzech osób, które się zaangażowały w akcję Kolędników Misyjnych, a w ostatnich latach było już po 70 dzieci, utworzyliśmy aż 12 grup, a każdej z nich towarzyszyli rodzice jako animatorzy i wolontariusze – wspomina ks. kanonik.

Jak podkreśla, wyróżnienie Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, przyjął nie dla siebie, ale dla parafii i diecezji. – W czasie gali wręczenia medali przypomniano, jak wielkie zasługi na tym polu miała nasza diecezja, choćby za czasów bł. abp. Nowowiejskiego czy bp. Wosińskiego – dodaje ks. Gajewski.

Medal Benemerenti in Opere Evangelizationis został ustanowiony przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji w 2017 r., w 50. rocznicę jej powstania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama