Choć powstała w Mławie, może z niej skorzystać każdy - mowa o nowej wersji gry poświęconej autorowi nabożeństwa Gorzkich Żali i budowniczemu kościoła Świętej Trójcy.
Młodzież zamknięta w podziemiach kościoła św. Wawrzyńca ma niewiele czasu, aby odnaleźć klucz i wydostać się z krypty - tak rozpoczyna się narracja interaktywnej gry, bazującej na historii życia ks. Wawrzyńca Benika. Zadanie gracza polega na zbieraniu informacji i rozwiązaniu kilku pasyjnych zagadek, które pozwolą uzupełnić brakujący tekst - klucz do rozwiązania zadania.
Scenariusz powstał przed rokiem, z okazji obchodów 300. rocznicy urodzin ks. Benika, który spoczywa w podziemiach jednego z mławskich kościołów. W tym roku autorzy - państwo Luksowie z Mławy - dokonali pewnych istotnych modyfikacji.
- Stworzyliśmy całkowicie interaktywną wersję wymyślonego przed rokiem pasyjnego escape roomu. Gra stworzona była z myślą o szkolnej katechezie, ale zaskoczyła nas pandemia. Było mi szkoda, że przez zamknięte szkoły młodzież nie skorzysta z tej propozycji. Dlatego w tym roku zmodernizowaliśmy projekt i dostosowaliśmy go do przestrzeni wirtualnej. Już nie trzeba nic drukować, dzięki czemu można zagrać w dowolnym miejscu oraz czasie, wystarczy mieć urządzenie z dostępem do internetu - opowiada Katarzyna Luks, autorka projektu, nauczycielka matematyki w I LO im. Stanisława Wyspiańskiego.
"Zagadki ks. W. Benika" to pomysł na interaktywną katechezę w nowej, ciekawej odsłonie, która sprawdzi się zarówno podczas zajęć online, jak i w trakcie rodzinnych rozgrywek. Rozwiązując kolejne zagadki, poznaje się m.in. strukturę nabożeństwa Gorzkich Żali, sprawdza się swoją wielkopostną wiedzę i odkrywa życiorys ks. Benika.
"Na co dzień nad tym się nie zastanawiamy, ale przecież ci misjonarze mieli ogromny wkład w życie miasta. To oni odbudowali spalony kościół, przyczynili się do powstania biblioteki. Kiedy Mława została bez opieki duszpasterskiej, utrzymali tu modlitewną wspólnotę. Gorzkie Żale to także nasze dziedzictwo. Ta gra powstała, by upamiętnić te dzieła i podyktowana jest potrzebą serca" - tak przed rokiem K. Luks argumentowała powstanie projektu.
TUTAJ znajduje się link do gry, udostępniony przez twórców.