"Potrzeba nieustannej modlitwy, zrozumienia i empatii, a także odpowiedzialności za życie własne i bliźnich w kościołach i poza nimi" - apelują członkowie Rady Społecznej przy Biskupie Płockim.
Ukazał się ważny apel Rady Społecznej przy biskupie płockim, której członkowie proszą: "chrońmy przed zarażeniem wirusem tych, z którymi modlimy się w kościołach bądź spotykamy poza nimi". Duchowni i świeccy skupieni wokół bp. Piotra Libery podjęli temat: "Kościół Płocki i jego wierni w czasie pandemii. Blaski i cienie".
"Nasze uznanie i radość budzą znane wcześniej i zupełnie nowe formy aktywności religijnej, kontaktu duszpasterzy z wiernymi świeckimi oraz troski o dobro wspólne. Wśród tych działań podejmowanych przez wiernych, duchownych i świeckich, nie sposób nie zauważyć następujących: szybkie i adekwatne do zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej zorganizowanie przez proboszczów i ich współpracowników możliwości udziału w liturgii Mszy św., rekolekcjach, dniach skupienia i szkoleniach, także z wykorzystaniem środków społecznego przekazu; wzmożona aktywność Caritas Diecezji Płockiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i innych wspólnot religijnych, organizujących pomoc na rzecz osób w podeszłym wieku, samotnych, chorych i biednych; ofiarna posługa pracowników służby zdrowia i kapelanów szpitalnych" – napisali sygnatariusze oświadczenia.
Zauważyli jednak również negatywne skutki pandemii, które są wyzwaniem m.in. dla duszpasterstwa w diecezji. Wśród nich wymieniają: "zmniejszenie się liczby uczestników Mszy św. niedzielnych, zwłaszcza dzieci i młodzieży; rozluźnienie więzów ze wspólnotą parafialną wśród tych wiernych, którzy wcześniej jedynie okazjonalnie uczestniczyli w kulcie publicznym; lęk i niepokój wielu ludzi o przyszłość; mniejszą skuteczność oddziaływania religijnego i nauczania dzieci i młodzieży, realizowanych w trybie zdalnym; wystąpienia z Kościoła i postępującą sekularyzację wśród ludzi młodych".
Jednocześnie kierują apel, aby parafie były przestrzenią odpowiedzialnego gromadzenia się na modlitwie, zgodnie z obowiązującymi restrykcjami sanitarnymi: "Dostrzegając pewne przejawy braku odpowiedzialności za zdrowie i życie bliźnich biorących udział w liturgii sprawowanej w kościołach i kaplicach, apelujemy o powszechne zachowywanie sprawdzonych i niewiele kosztujących sposobów ograniczenia przenoszenia wirusa, a zwłaszcza o noszenie maseczek ochronnych, zachowanie dystansu między uczestnikami liturgii i korzystanie ze środków dezynfekcyjnych przy wejściu do świątyni. Księży proboszczów prosimy o zapewnienie osobom uczestniczącym w Najświętszej Ofierze możliwości przyjmowania Komunii św. także na rękę" – napisali członkowie rady.
Podejmują również temat szczepionki przeciw COVID-19, stwierdzając, że "służy ona ochronie życia ludzkiego". Zachęcają do "pielęgnowania tej szczególnej formy miłości bliźniego i odpowiedzialności społecznej, jaką jest poddanie się dobrowolnemu szczepieniu".
Na następnej stronie publikujemy tekst oświadczenia, które ukazało się 23 marca.