W Muzeum Diecezjalnym w Płocku, znów dostępnym tak jak i inne placówki po długim czasie zamknięcia, obok ekspozycji stałych można zobaczyć wystawę ikon wielkopostnych i wielkanocnych.
To kolejna z planowanych na ten rok czterech wystaw Pracowni Ikonograficznej, działającej przy ul. Kwiatka w Płocku, prezentujących w poszczególnych ramach tematycznych różnorodny dorobek tego środowiska ikonopisarzy. - Ta tematyka - śmiem powiedzieć, że najtrudniejsza w naszym rocznych cyklu wystawowym - obejmuje całe sceny, często wielopostaciowe, czy to będzie zstąpienie do otchłani, scena pod krzyżem, czy Trójca Święta. Tu ikona przemawia do nas treścią, którą znamy z Pisma świętego i Tradycji, i bardzo mocno zakorzeniona jest w konkretnym momencie roku liturgicznego - mówi Katarzyna Kobuszewska, która prawie 8 lat temu założyła i prowadzi Pracownię Ikonograficzną.
Wraz z nią swoje prace prezentuje jeszcze sześciu związanych z pracownią autorów: płocczanie - Anna Opalińska, Piotr Chrol, Joanna Małecka, a także Ewa Cienkowska z Torunia, Anna Gapa z Żuromina i Agnieszka Kołodziejczak z Łodzi. Tematyka wielkopostno-wielkanocna w ikonografii jest niezwykle bogata i nie sposób wyczerpać jej na jednej wystawie. Sama Pracownia Ikonograficzna już w 2019 r. we współpracy z Muzeum Diecezjalnym przygotowała podobną wystawę. Jednak kolejny Wielki Post i Święta Wielkanocne przeżywane w czasie pandemii przynoszą zupełnie inny kontekst dla odbioru tych prac.
A zwiedzający mają szansę zobaczyć piękne Ukrzyżowanie, wzorowane na słynnym dziele włoskiego malarza Cimabuego, mogą także odczuć samotność i trwogę Zbawiciela modlącego się w Ogrójcu, podziwiać paradoksalny spokój sceny pod krzyżem, dynamizm niezwykle bogatego w detale przedstawienia zstąpienia do otchłani czy pokój sceny w drodze do Emaus. W sumie to 13 prac - ikon, wykonanych na desce z podobraziem, w technice tempery chudej.
Podobnie jak w przypadku poprzedniej wystawy - ikon Maryjnych, nie wszystkie tematy i wizerunki są w ujęte w tradycyjny sposób, oparte na wzorach klasycznych, ale pozostają w graniach kanonu. Na ekspozycji obok ikon umieszczony jest specjalnie przygotowany plakat, na którym założycielka pracowni przybliża jeden z ciekawszych, technicznych aspektów warsztatu ikonopisa - złocenia na pulment.
Obecna wystawa, czynna od 17 lutego, potrwa do 23 maja, czyli do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Można ją zobaczyć w sali wystaw czasowych w nowej siedzibie Muzeum Diecezjalnego, w budynku Opactwa Pobenedyktyńskiego.
Samo muzeum otwarte jest od wtorku do piątku, od 10.30 do 14.00, a także w soboty od 10.00 o 16.00. Zwiedzanie odbywa się w warunkach reżimu sanitarnego, a zatem z wymaganymi maseczkami, zasłaniającymi nos i usta. W pomieszczeniach przygotowano też pojemniki z płynem dezynfekcyjnym, a sama marszruta po muzeum odbywa się "bezkolizyjne", według specjalnie wytyczonego kierunku.
am