Przez cały Wielki Post w Muzeum Diecezjalnym można będzie oglądać wystawę prac, powstałych w Pracowni Ikonograficznej w Płocku.
Na wystawie zatytułowanej "Z miłości Zbawiciela" przygotowywanej w Muzeum Diecezjalnym będzie można zobaczyć około 30 ikon wielkopostnych i wielkanocnych, autorstwa Katarzyny Kobuszewskiej, założycielki Pracowni Ikonograficznej w Płocku oraz jej uczniów. To druga wystawa dorobku Pracowni w przestrzeni muzeum na Tumskich Wzgórzu. Jej otwarcie już z tydzień, 5 marca.
- O takiej tematycznej wystawie myślałam od dawna. Poprzednio prezentowaliśmy w Muzeum Diecezjalnym różne ikony, zbiór tego, co udało się nam zrobić podczas pierwszych lat działalności pracowni. Myślę jednak, że taka wystawa nawiązująca do konkretnego okresu liturgicznego może być szczególnie ciekawa i wartościowa. A okres Wielkiego Postu i Wielkiej Nocy w ikonografii to temat bardzo bogaty. Na wystawie będziemy prezentowali te znaczące i najbardziej popularne ikony związane z tym okresem, m.in. Przemienienie Pańskie, Ukrzyżowanie, Noli me tangere, Droga do Emaus, Ikona Świętej Trójcy - mówi Katarzyna Kobuszewska.
Wszystkie prace są wykonane w technice tempery chudej i złocone, czy to złotem, czy jego imitacją. Dopełnieniem wystawy będą krótkie informacje, dotyczące grupy ikon lub tematyki, tak aby oglądający mogli głębiej wejść w świat tej szczególnej sztuki chrześcijańskiej. - Mam nadzieję, że wystawa pokazywana akurat w okresie Wielkiego Postu będzie skłaniała do kontemplacji, do zastanowienia. Kontakt z ikoną może być rodzajem rekolekcji - dodaje założycielka Pracowni Ikonograficznej.
Nie bez powodu wystawa ma tytuł "Z miłości Zbawiciela". - Wydaje mi się, że te słowa wyrażają to, co prezentują nasze ikony - że to wszystko, dokonało się właśnie z miłości Zbawiciela do człowieka - mówi Katarzyna Kobuszewska. Na wystawie zobaczymy ikony pani Katarzyny oraz jej uczniów, uczestników prowadzonych przez nią warsztatów z Płocka, Słupska, Radomia, Wrocławia, Woźnik Śląskich, Torunia.
Muzeum Diecezjalne już od kilku lat współpracuje z Pracownią Ikonograficzną, zapraszając także na Noce Muzeów. - Pokazy warsztatu ikonopisarza bardzo przyciągają. Widzimy zainteresowanie zwiedzających, którzy są zwykle zadziwieni tą sztuką, o której wiedza jest wciąż raczej nikła - mówi Barbara Piotrowska, wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku.
- Ja mam także osobisty stosunek do ikony - dodaje. - Ona zawsze była gdzieś w tle obecna w moim życiu. Moi dziadkowie ze strony mamy pochodzili z Kresów, więc temat przenikania się kultur i tradycji nie jest mi obcy. Poza tym ikona zawsze miała dla mnie w sobie coś tajemniczego. Napełniała spokojem, zadumą, zmuszała do jakiejś refleksji. To jest oczywiście coś innego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w Kościele Katolickim. Mamy tu inne przedstawienia, inną, bardzo bogatą symbolikę, którą trzeba poznać. To co mnie osobiście przyciąga w ikonie, to jej wartość stała, niezależna od zmieniającej się estetyki, mody - mówi B. Piotrowska.
Wernisaż wystawy "Z miłości Zbawiciela" odbędzie się 5 marca o godz. 17 w murach dawnego Opactwa Pobenedyktyńskiego w Płocku, przy ul. Tumskiej 2 (II piętro). W programie przewidziane jest wystąpienie ks. Andrzeja Milewskiego, dyrektora muzeum oraz ks. prof. Ireneusza Mroczkowskiego, a także koncert pieśni wielkopostnych. Wystawa będzie czynna do 13 kwietnia.
am