Nowy numer 17/2024 Archiwum

Historie, które budują

Dwanaście różnych historii osób, które łączy doświadczenie Bożego Miłosierdzia - to jubileuszowa publikacja, której dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na rozbudowę płockiego sanktuarium.

Książka "Świadkowie Miłosierdzia", która właśnie ukazała się nakładem Płockiego Instytutu Wydawniczego, jest zredagowanym przez Leszka Skierskiego zapisem świadectw gości cyklu spotkań, organizowanych w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, z inicjatywy jego rektora, ks. dr. Tomasza Brzezińskiego i sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Odbywały się one każdego 5. dnia miesiąca od marca ubiegłego roku w ramach przygotowania do przeżywanego obecnie jubileuszu.

To oczywiście dostosowane do tekstu pisanego opracowanie tych historii i rozmów, które można było usłyszeć na żywo zarówno w sanktuarium, jak i podczas transmisji online. Jednak, jak zapewnia L. Skierski, starał się nie tracić oryginalnej barwy języka, przez którą przenika osobowość każdego z bohaterów.

A są to osoby niezwykłe, jak pisze z kolei ks. Tomasz Brzeziński, właśnie dlatego, że stały się tytułowymi "świadkami Miłosierdzia". "W swoich bardzo różnych doświadczeniach życiowych wszyscy spotkali Boga…. To spotkanie napełniło ich życie prawdziwym światłem oraz odmieniło ich patrzenie na świat, drugiego człowieka, Boga i Kościół".

Faktycznie, są wśród nich księża, siostry zakonne i świeccy - znana dziennikarka i autorka książek o św. Faustynie, dwójka solistów operowych, biznesmen, wieloletni prezes Sekcji Piłki Ręcznej Wisły Płock, komandor Zakonu Rycerzy Jana Pawła II w diecezji płockiej, a więc różne stany i rozmaite ścieżki życiowe i zawodowe, osobowości. Są też bardzo różne okoliczności życiowe, w jakich doświadczyli działania Bożego Miłosierdzia i zetknęli z charyzmatem św. s. Faustyny.

Doświadczenia i przemyślenia bohaterów książki rzucają szerokie pasmo światła na samo rozumienie Orędzia Bożego Miłosierdzia i posłannictwo Jego Sekretarki, szczególnie w naszych czasach.

"To jest święta w pewien sposób wymagająca od siebie, ale i od innych. Powtarza, że Bóg jest miłosierny dla każdego człowieka, ale jednocześnie wymaga jednego: otwarcia się na działanie Boga, a zatem uwierzenie w Niego" - czytamy w świadectwie historyka i dziennikarki dr Ewy Czaczkowskiej, autorki m.in. monumentalnej biografii Świętej.

"Miłosierdzie nie wyklucza sprawiedliwości, a sprawiedliwość nie stoi w żadnej sprzeczności z Miłosierdziem i prawdą. Bóg jest Miłosierny i jednocześnie sprawiedliwy, daje każdemu człowiekowi nadzieję, że „sprawiedliwy z wiary żyć będzie” i „błogosławieni miłosierni, albowiem on Miłosierdzia dostąpią" - to z kolei słowa ks. kan. dr. Tadeusza Kozłowskiego, do niedawna jeszcze oficjała Sądu Biskupiego w Płocku.

W ostatnim świadectwie tej książki, ks. Mieczysław Ochtyra, pierwszy rektor płockiego sanktuarium, stwierdza: "Dziś wiarę w Boże Miłosierdzie trzeba rozbudzać. Przekonałem się osobiście, że słuchacze - wierni, bezbłędnie odczytują to, czy głoszący wierzy w to, co mówi, i co głosi". Taką wiarę mają bez wątpienia wszyscy bohaterowie tego niezwykłego zbioru, wydanego na 90. rocznicę objawienia Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie w Płocku.

Tę publikację, z której dochód będzie w całości przeznaczony na rozbudowę płockiego sanktuarium, można kupić w sklepiku sióstr przy Starym Rynku, oraz na stronie Płockiego Instytutu Wydawniczego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy