Teraz każdy może zweryfikować i uzupełnić swoją wiedzę o św. Stanisławie Kostce, mierząc się z interaktywną grą o życiu patrona młodych.
To nie pierwszy tego typu projekt poświęcony świętemu z Rostkowa, ale pierwszy w pełni interaktywny. Escape room, krzyżówka, dwa sudoku, pamięciowa układanka i wyścigi konne – to sześć propozycji, które mają rozbudzić ciekawość i przybliżyć postać św. Stanisława Kostki. Jest to wspólny projekt ks. Janusza Cegłowskiego, emerytowanego proboszcza parafii św. Jana Kantego w Mławie i zasłużonego propagatora kultu świętego, oraz mławskich pedagogów – państwa Luksów.
– Jestem przekonany, że jest to forma najbardziej atrakcyjna dla dzieci i młodzieży. Rzeczywistość wirtualna to ich "konik", więc zadbaliśmy o różnorodność. Sam escape room jest ciekawą formą przestudiowania życiorysu Stasia Kostki, bez względu na wiek. Mam również nadzieję, że ci, którzy nie słyszeli jeszcze o naszym młodym świętym, dzięki tym materiałom nadrobią zaległości. Nie nastawialiśmy się na treść, tylko na formę, ale przez tę formę staraliśmy się przekazać najistotniejsze informacje o św. Stanisławie – mówi ks. Janusz Cegłowski, który koordynował projekt od strony merytorycznej.
Kapłan uważa, że nowoczesne narzędzia pomogą krzewić wśród młodego pokolenia wartościowe treści i na nowo odkrywać świętych. – Fascynujące w postawie św. Stanisława jest to, że pomimo młodego wieku potrafił wypracować pewien ideał osobisty. Jeżeli znajdziemy w swoim życiu taki ideał, myśl przewodnią, to automatycznie zmierzamy w jej kierunku. Ten ideał nas porządkuje, służy rozwojowi i sprawia, że nie marnujemy czasu. To ważne, żeby każdy z nas, inspirując się, czy to Stanisławem Kostką, czy życiem innych świętych, znając swoje predyspozycje i wewnętrzne potrzeby, wypracował jakiś ważny ideał. Mam nadzieję, że i takie refleksje przyniosą te gry – dodaje ks. Cegłowski.
Interaktywna strona projektu to zasługa małżeńskiego duetu z Mławy, który w ubiegłym roku, posługując się podobnym schematem, stworzył escape room poświęcony ks. Wawrzyńcowi Benikowi, mławskiemu proboszczowi i autorowi nabożeństwa Gorzkich Żali. – Te gry mają misję. O ile przy grze o ks. Beniku trzeba było jeszcze pewne rzeczy drukować, o tyle w tym przypadku postawiliśmy tylko i wyłącznie na rozwiązania wirtualne. Nauczona doświadczeniem sprzed roku postanowiłam opracować projekt tak, aby zdalne nauczanie czy pandemia nie przeszkodziły w korzystaniu z materiałów. Staraliśmy się uatrakcyjnić grę poprzez różne kombinacje szyfrów, labirynt słowny czy quiz przypominający teleturniej "Milionerzy". To formuła na miarę czasów. Nie potrzebujemy nawet aplikacji. Wchodzimy w link i projekt prowadzi nas szczegół po szczególe przez kolejne etapy – opowiada Katarzyna Luks, nauczycielka matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie.
Autorzy podpowiadają, że gry sprawdzą się zarówno w domu, jak i w szkole.
TUTAJ znajduje się link do łamigłówek o św. Stanisławie Kostce, udostępniony przez twórców.