Nowy numer 26/2022 Archiwum

Co usłyszymy na ślubie?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w najnowszym dokumencie Diecezjalnej Komisji ds. Muzyki Kościelnej, który ma pomóc zrozumieć i uporządkować kwestie śpiewu i muzyki podczas celebracji sakramentu małżeństwa.

Te materiały pomocnicze są pokłosiem „Instrukcji o przygotowaniu i sprawowaniu sakramentu małżeństwa w Diecezji Płockiej”, jaką w ubiegłym roku wydał bp Piotr Libera. Zawarte w dokumencie konkretne wskazówki i propozycje utworów mają inspirować wszystkich związanych z liturgią ślubną – księży, narzeczonych, solistów i muzyków.

– Nie chodzi o zakazywanie czegoś, ale o pokazanie całej palety możliwości. To nie jest teoretyzowanie, tylko próba przeniesienia wskazań Kościoła na praktykę duszpasterską. W razie jakichkolwiek wątpliwości nareszcie mamy się do czego odnieść. Cieszy również, że udało się nam zebrać naprawdę długą listę propozycji muzycznych, od tradycyjnych po te skomponowane zupełnie niedawno. Samych utworów instrumentalnych jest ok. 100, a zestaw pieśni sięga ok. 300 pozycji. Jestem przekonany, że nawet najbardziej wymagający wybiorą z tego repertuaru coś dla siebie – mówi ks. Marcin Sadowski, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej „Musicum” w Płocku.

Od strony praktycznej niemalże każda pozycja z muzycznej listy utworów opatrzona jest linkiem, pod którym można posłuchać wybranego utworu. W niektórych przypadkach uda się pobrać także nuty. Temu zestawowi proponowanych śpiewów, rozpisanemu z uwzględnieniem poszczególnych części Mszy św., poświęcono znaczną część dokumentu, ale znalazło się w nim miejsce również na wprowadzenie liturgiczne czy wskazania dla muzyków i narzeczonych. Na końcu, aby rozwiać choć część wątpliwości, zamieszczono odpowiedzi na pytania, które najczęściej nurtują przyszłych małżonków, m.in. na co zwrócić uwagę przy wyborze muzyków oraz czy podczas ceremonii może zagrać organista wybrany przez nowożeńców.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama