W Dobrzykowie podczas obchodów Diecezjalnego Dnia Babci i Dziadka bp Mirosław Milewski wskazał na ich wielką rolę w przekazywaniu wiary i tradycji.
Święci Joachim i Anna, rodzice Maryi, są patronami małżonków oraz babć i dziadków; i to właśnie św. Anna spogląda z zasłony wizerunku Matki Bożej w zabytkowym dobrzykowskim kościele parafialnym, gdzie odbywały się te diecezjalne obchody. W tej niewielkiej wspólnocie parafialnej bp Mirosław Milewski przewodniczył w niedzielę dwóm Mszom Świętym.
W homilii określił babcie i dziadków świadkami wartości, które nigdy nie przemijają. - Są żywymi świadkami historii, pamięci, ale również tego, jak ważne są w życiu dobro, miłość, radość i pokój. Czy wielu z nas byłoby tym, kim jesteśmy dzisiaj, gdyby nie pomocna dłoń babci i wsparcie w trudnych chwilach nauki, albo zawsze gotowy do naprawienia roweru dziadek? - mówił biskup pomocniczy diecezji płockiej.
Wyraził też przekonanie, że bardzo wielu mieszkańców tej wspólnoty zdało dobrze egzamin z tej życiowej roli, zakorzeniając w młodych pokoleniach troskę o wiarę i tradycję. W obchodzoną dziś także Niedzielę Słowa Bożego bp Mirosław prosił babcie, dziadków, ale też rodziców i wychowawców o czytanie dzieciom Pisma Świętego.
- Uczcie ich historii biblijnych, które są ciekawsze od wszystkich amerykańskich baśni i filmów. Na tych opowiadaniach o życiu prawdziwych ludzi i misji Chrystusa wychowały się całe pokolenia mądrych i dobrych ludzi - mówił hierarcha, który w Dobrzykowie dziękował posługującym w liturgii lektorom. Zaprosił ich też do odczytania trzech fragmentów z Pisma św.: z Psalmu 25, z Księgi Tobiasza i Psalmu 90, który szczególnie nawiązywał do intencji tej liturgii.
- Chcemy tu, z Dobrzykowa, dziękować wszystkim dziadkom i babciom za to, że obdarzają swoich wnuków miłością, serdecznością i wiarą - powiedział na zakończenie obchodów ks. Jarosław Ferenc, proboszcz tej parafii. - Są oni wielkim skarbem dla Kościoła, bo tak jak powiedział ksiądz biskup, przekazują tradycję i wiarę swoim wnukom, ucząc pacierza, znaku krzyża, tajemnic naszej wiary - mówił duszpasterz.
Mimo trudności, związanych z pandemią uczniom szkół z terenu tej parafii udało się przygotować i zaprezentować jasełka. Na koniec Mszy św. każdy z uczestników otrzymał niespodziankę - cukierka z karteczką, na której wypisany był krótki cytat z Pisma św.
To diecezjalne świętowanie Dnia Babci i Dziadka przygotował Wydział ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, na czele z ks. dr. Wojciechem Kućką, parafia w Dobrzykowie oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.
am