Nowy numer 8/2021 Archiwum

Nasze dobro i symbol narodowy

Publikujemy list otwarty napisany przez prezesa i wiceprezesa Płockiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK w obronie symboli religijnych.

"W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryji Panny, Królowej Korony Polskiej przysięgam..." - to początkowe słowa przysięgi żołnierza Armii Krajowej. Jako członkowie Płockiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warszawa – Wschód pragniemy wyrazić swój ostry sprzeciw i dezaprobatę dla powtarzających się aktów profanacji, znieważania i przywłaszczania wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej przez środowisko LGBT.

Obraz Najświętszej Maryi od wieków jest przedmiotem najwyższej czci i kultu Polaków i stanowi nasze dobro i symbol narodowy. To Konfederaci Barscy występując w obronie wiary katolickiej i niepodległości naszej Najjaśniejszej przeciwko imperium rosyjskiemu na piersiach nosili ryngraf z Czarną Madonną. To powstańcy listopadowi, styczniowi, legioniści, żołnierze Armii Krajowej i armii gen. Andersa oraz Narodowych Sił Zbrojnych nie rozstawali się z Jej wizerunkiem. To przed figurami Matki Boskiej i prowizorycznymi ołtarzami z krzyżem i obrazem Królowej Polski zbierali się na mszach polowych Powstańcy Warszawscy i żołnierze NSZ. To wreszcie podczas sierpniowych strajków 1980 r. wizerunek Najświętszej Panienki, przybrany kwiatami był zawsze odświętnym elementem wystroju bram i murów strajkujących polskich zakładów.

W dniu 13 stycznia 2021 roku odbyła się w Sądzie Rejonowym w Płocku rozprawa o obrazę uczuć religijnych i publicznego znieważania przedmiotu czci religijnej dotycząca rozlepiania sprofanowanych obrazków Matki Boskiej na ubikacji, śmietniku, na znakach drogowych itp. jak również zakłócania obrządku religijnego jakim jest Msza Święta.

Fakt ten nie powstrzymał pikietujących przed gmachem Sądu od kolejnych znieważeń i okazania braku szacunku dla świętego Polakom wizerunku. Oburzenie nasze budzi również fakt agresywnego obrzucenia kulami śnieżnymi pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego, panią Kaję Godek.

Manifestanci własnoręcznie wykonali pseudoinstalację polegającą na ulepieniu bałwana, na korpusie którego umieszczono wizerunek Madonny, a pod nim przyczepiono podpaskę higieniczną z napisem A.C.A.B. (All cops are bastards) co w angielskim slangu kryminalistów oznacza w przybliżeniu to samo, co wulgarny, polski skrót Ch.W.D.P.

W miejsce miotły zatknięto bałwanowi szturmówkę z sześciokolorową tęczą, chyba jedynie jako wyraz braku poszanowania dla własnej symboliki. O braku szacunku dla katolickich wartości i symboli narodowych aktywiści LGBT dawali wielokrotnie temu świadectwo.

https://niezalezna.pl/270361-list-otwarty-po-incydentach-w-plocku-zdecydowane-nie-profanacji-i-prowokacji, https://tp.com.pl/artykul/echa-marszu-ronosci/73265, https://www.gostynin24.pl/index.php/item/2761-list-otwarty-do-prezydenta-plocka-andrzeja-nowakowskiego, https://www.maszwplyw.pl/nie-obrazaj-naszej-matki-i-krolowej,94,k.html

Okoliczność stworzenia przed Sądem Rejonowym w Płocku takiej pseudooprawy świadczyć tylko może o arogancji, bucie i chęci wywołania kolejnej prowokacji poświadczając tym samym możliwość bezkarnego kpienia i wyszydzania narodowego symbolu jakim jest Czarna Madonna.

Budzą też nasz niepokój i złe skojarzenia napisy na organizacyjnych szturmówkach o treści "homokomando".

Jest nam niezmiernie przykro, iż w manifestacjach oraz pochodach, których celem jest obraza wartości i symboli narodowych uczestniczą grupy młodych Polaków, którzy nie znają tragicznej historii Polski i wykazują ignorancję wobec wartości religijnych.

Jako członkowie Płockiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręgu Warszawa – Wschód, Organizacji tak szanowanej w kraju, jak i na świecie, zwracamy się z prośbą i apelem do aktywistów LGBT o zaprzestanie szydzenia z katolickich i narodowych symboli, jak również zawłaszczania wizerunku Najświętszej Maryi Panny poprzez zmianę Jej mandorli ze złotej na tęczową

Oświadczamy jednocześnie, iż na takie zachowania nie było, nie ma i nie będzie nigdy naszej zgody. Równocześnie zwracamy się z apelem do władz państwowych i władz duchownych o bardziej zdecydowaną reakcję na łamanie prawa i norm współżycia społecznego.

W imieniu Zarządu Koła: prezes - Krzysztof Nowakowski, v-ce prezes - Jakub Leszek Chmielewski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama