Nowy numer 8/2021 Archiwum

Ekumeniczna modlitwa w Płocku nie ustaje

Nabożeństwo i modlitwa o jedność chrześcijan odbędzie 25 stycznia w kościele św. Dominika w Płocku.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ma w Płocku długoletnią i bogatą tradycję, jednak tegoroczna jego edycja musiała ulec zmianie.

- Choć trwa epidemia, nie zawieszamy ani nie odwołujemy naszej ekumenicznej modlitwy w Płocku. Jednak z racji obowiązujących obostrzeń sanitarnych nie będziemy się spotykać dzień po dniu, jak to miało zawsze miejsce. Ta nadzwyczajna edycja tygodnia ekumenicznego poprowadzi nas w nowe, ale ekumenicznie wiele znaczące miejsce - do kościoła św. Dominika na Górkach. Tam przez wieki modlili się dominikanie, a gdy stamtąd zostali usunięci przez zaborcę pruskiego, ich miejsce zajęli ewangelicy. Po drugiej wojnie światowej kościół ten na nowo stał się świątynią katolicką. Obok, za ścianą tego kościoła, jest siedziba parafii prawosławnej w Płocku. Na zaproszenie ks. proboszcza Marcina Kowalewskiego, klaretyna, spotkamy się po raz pierwszy, w ramach naszych ekumenicznych modlitw, w tym wymownym miejscu, które w przeszłości dzieliło i łączyło płockich chrześcijan, na nabożeństwie słowa Bożego - zapowiada ks. Włodzimierz Piętka, diecezjalny referent ds. ekumenii i szef "Gościa Płockiego".

Ponieważ organizacja tradycyjnych spotkań przez kolejne dni od 18 do 25 stycznia nie jest możliwa, odbędzie się jedno wspólne spotkanie w poniedziałek 25 stycznia o godz. 16.30 w kościele św. Maksymiliana Kolbego na płockich Górkach.

Będzie to ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego, pod przewodnictwem biskupa płockiego Piotra Libery, z kazaniem biskupa Karola M. Babiego, biskupa naczelnego Starokatolickiego Kościoła Mariawitów. W nabożeństwie uczestniczyć będą także przedstawiciele Kościołów prawosławnego i ewangelickiego.

W ramach Tygodnia Powszechnej Modlitw o Jedność Chrześcijan Książnica Płocka zaprasza na spotkanie z dr. Krzysztofem Kłodawskim i promocję jego książki "Ewangelicy na terenie województwa /guberni płockiej w latach 1815-1914". Spotkanie odbędzie się w piątek 22 stycznia o godz. 18 w formule online. Poprowadzi Hanna Witt-Paszta, zaś link do spotkania dostępny będzie na stronie internetowej i profilu FB Książnicy Płockiej.

Tegoroczny tydzień ekumeniczny przebiega pod hasłem "Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc" (por. J 15, 5-9).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama