Nowy numer 8/2021 Archiwum

Oddano cześć tym, którzy oddali życie

Wczoraj w katedrze modlono się w intencji członków sztabu 11 Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych w przeddzień 70. rocznicy ich śmierci, będącej skutkiem wyroku stalinowskiego sądu.

Dziś, 18 stycznia, mija 70 lat od śmierci, a właściwe mordu sądowego, wykonanego przez komunistyczne władze na niemal wszystkich żyjących członkach sztabu 11 GO NSZ.

W 1951 r. po brutalnym śledztwie sąd komunistyczny skazał na wielokrotne kary śmieci: Stefana Bronarskiego ps. Liść (5-krotna), Stefana Majewskiego ps. Szczepan (6-krotna), Jana Przybyłowskiego ps. Onufry (3-krotna), Jerzego Wierzbickiego ps. Dodek (4- krotna) i Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko (38-krotna kara śmierci). Wyrok wykonano jednocześnie na wszystkich sztabowcach 18 stycznia 1951 r. pod ścianą śmierci na terenie więzienia przy Rakowieckiej w Warszawie (obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL). Zginęli zamordowani strzałem w tył głowy.

W tym roku, dla upamiętnienia 70. rocznicy tamtych wydarzeń, z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11 GO NSZ modlono się w katedrze podczas Mszy św. sprawowanej w intencji zamordowanych.

- W tym naszym mieszkaniu, jakim jest Polska, historia była trudna. Wczesne lata 50. to czas, gdy wydawano wyroki śmierci na tych, dla których wojna skończona nie była. Dziś oddajmy cześć tym, którzy oddali swoje życie za Boga, honor i ojczyznę - powiedział ks. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej.

Po Mszy św. złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą żołnierzy wyklętych, znajdującą się w płockiej katedrze, przy której wartę honorową pełniła reprezentacja 64 Batalionu Piechoty Lekkiej w Płocku Wojsk Obrony Terytorialnej. W tej rocznicowej modlitwie wzięły udział poczty sztandarowe i reprezentacje m.in. Związku Żołnierzy AK oraz Związku Żołnierzy NSZ.

W ubiegłym roku, w ramach upamiętnienia tej rocznicy i samych żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego, ukazała się książka autorstwa Pawła Felczaka, prezesa SH im. 11 GO NSZ, o działaniach F. Majewskiego ps. Słony, wydanej przez stowarzyszenie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama