Nowy numer 32/2022 Archiwum

Harcerski projekt

Jeszcze do piątku w ramach zimowych spacerów przy MCK w Płońsku można oglądać patriotyczną wystawę o harcerzach i harcerkach zaangażowanych w walki 1920 roku.

Projekt poświęcony wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku odwiedza harcerskie hufce na Mazowszu. Wystawa przypomina sylwetki lokalnych bohaterów, harcerzy i harcerek, którzy mieli swój niemały wkład w walki 1920 roku. Wędrująca wystawa autorstwa Chorągwi Mazowieckiej ZHP im. Władysława Broniewskiego dofinansowana z pieniędzy Ministerstwa Obrony Narodowej odwiedziła już m.in. Płock i Przasnysz, a do 22 stycznia gości w Płońsku.

Na 24 planszach można oglądać archiwalne fotografie i dokumenty przedstawiające m.in. udział w walkach 1920 r. harcerskich oddziałów wojskowych oraz wybrane sylwetki osób zasłużonych w działaniach wojennych tego okresu. – Nie słabnie zainteresowanie tą wystawą. Projekt pozostaje do dyspozycji naszych jednostek terenowych, gdzie mogą go oglądać także okoliczni mieszkańcy. Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć wkład polskiego harcerstwa w walki z bolszewikami, a w szczególności zaakcentować postacie z Mazowsza, m.in. Tadzia Jeziorowskiego, najmłodszego kawalera Krzyża Walecznych, i bohaterskie "płockie orlęta", harcerzy z Ciechanowa czy Radomia. To pokazanie lokalnych sukcesów, które miały wpływ na cały kształt wojny 1920 r. – mówi hm. Cezary Supeł, komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP w Płocku.

W kwietniu projekt powróci do Płocka, gdzie będzie prezentowany w ramach obchodów 100. rocznicy odznaczenia miasta Krzyżem Walecznych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama