Nowy numer 2/2021 Archiwum

Płońsk. Żeby pamiętać...

W dniu 153. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego w mieście odsłonięto jego pomnik, który ma przypominać męstwo i starania rodaków w walce o niepodległość.

Uczczenie osoby marsz. Józefa Piłsudskiego połączono z upamiętnieniem okrągłego jubileuszu Bitwy Warszawskiej 1920 roku, która miała swój istotny przebieg także w tym regionie. W Płońsku 1. Pułk Szwoleżerów, dowodzony przez mjr. Jerzego Grobickiego wyparł szturmujących miasto bolszewików, a następnie zwyciężył ich pod Arcelinem.

Pomnik stanął w Parku 600-lecia, przy ul. Grunwaldzkiej. Rzeźba odlana z brązu, autorstwa Jerzego Urbańskiego, ma 195 cm i spogląda na miasto z 2-metrowego, granitowego postumentu. Oprócz okolicznościowej inskrypcji, na jednym z boków cokołu swoje miejsce znalazła tablica upamiętniająca Bitwę Warszawską 1920 roku, którą burmistrz Andrzej Pietrasik otrzymał w tym roku od prezydenta Andrzeja Dudy.

Z uwagi na panujące obostrzenia, uroczystości odsłonięcia pomnika miały charakter symboliczny i kameralny. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz miasta i samorządu, członkowie Jednostki Strzeleckiej 1006 w Płońsku oraz zwycięzca ostatniej edycji samorządowego konkursu wiedzy historycznej o Płońsku - Alan Piórkowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama