Nowy numer 3/2021 Archiwum

Płońsk. Przed Całunem z Turynu

W parafii św. o. Pio przez cały Adwent można kontemplować kopię jednej z najważniejszych dla chrześcijan relikwii.

Znana na całym świecie kopia Całunu Turyńskiego trafiła do płońskiej wspólnoty, aby przypominać o nieskończonej miłości Boga do człowieka.

- Zależało mi, żeby całun był u nas właśnie podczas tegorocznego Adwentu. Przecież nie chodzi o kult kawałka materiału, ale chodzi cały czas o jedno, o to Kogo on przedstawia. Dlatego nie czekaliśmy na czas Wielkiego Postu. Już dziś zachęcamy, aby wpatrując się w to odbicie na płótnie, poszukiwać oblicza Pana Boga w swoim życiu. Oby było go tam jak najwięcej - mówi ks. Tomasz Markowicz proboszcz najmłodszej płońskiej parafii.

Kopia relikwii w skali 1:1, w 2004 roku sprowadzona została z Włoch do parafii katedralnej w Płocku, gdzie poświęcono ją właśnie w Adwencie. Obecnie znajduje się w płockiej parafii Świętego Krzyża, skąd czasowo trafiła do wspólnoty św. o. Pio.

Ważąca ok. 2,5 kg tkanina o wymiarach 437 cm na 113 cm została wykonana z nici lnianej oraz śladowych ilości bawełny. Na płótnie widnieje odbicie umęczonego i ukrzyżowanego mężczyzny - dla chrześcijan odbicie Jezusa Chrystusa.

W diecezji kopię Całunu Turyńskiego na stałe oglądać można w dolnym kościele parafii św. Marcina w Gostyninie oraz w kościele w Łącku, filii parafii św. Walentego w Korzeniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama