W Sali Barokowej Opactwa Pobenedyktyńskiego stanęła figura św. Benedykta. To przecież od jego duchowych synów 945 lat temu zaczęła się historia diecezji płockiej w tym właśnie miejscu.
O historii przybycia do Płocka figury świętego zakonodawcy i patrona Europy opowiedział biskup Piotr Libera.
Jest ona związana z półrocznym pobytem biskupa płockiego w eremie kamedulskim na Srebrnej Górze w 2019 roku.
- Jest to wierna replika figury św. Benedykta znajdującej się w ołtarza kościoła ojców kamedułów w Krakowie, towarzyszy jej figura św. Romualda. Rzeźbę świętego w drewnie wykonał Andrzej Burkot, snycerz z Górek Wielkich na Podbeskidziu. Szata św. Benedykta, tak zwana cuculla, jest złota. Święty w lewej dłoni trzyma księgę z regułą zakonu benedyktyńskiego, a w prawej pastorał opata - mówił biskup Piotr.
- Św. Benedykt był duchowym natchnieniem tego miejsca w Płocku, z którym przez wieki byli związani jego duchowi synowie - zakonnicy benedyktyńscy. W tym miejscu żyli, pracowali i modlili się przez wiele wieków. Można powiedzieć, że teraz św. Benedykt "wrócił na swoje włości" – dodał biskup płocki Piotr Libera.
Figurę pobłogosławił biskup Mirosław Milewski. Modlił się także polecając zgromadzonych opiece św. Benedykta.
W Płocku jest jeszcze jedna figura autorstwa snycerza Andrzeja Burkota. Znajduje się w płockiej farze i przedstawia św. Michała Archanioła.