Nowy numer 3/2021 Archiwum

Światło nadziei

W parafiach można już kupować wigilijne świece Caritas - to piękny gest solidarności z potrzebującymi.

W ramach ogólnopolskiej akcji Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało rozprowadzonych do dekanatów diecezji płockiej, a później do poszczególnych parafii 57 tysięcy świec. W tym roku ze względu na pandemię ich dystrybucja rozpoczęła się znacznie wcześniej, tak aby mimo limitu wiernych w kościołach, trafiły na wigilijne stoły do wszystkich domów, w których są od lat obecne. 34 tysiące - to małe świece klasyczne, zaś 23 tys. to tzw. świece kule.

Tegoroczna edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom odbywa się pod hasłem: "Świeca, która tworzy Polską Wigilię". Ta świeca nie tylko oświetla wigilijny stół, ale jest też małym wkładem każdego kupującego ją w dzieła Caritas. Ze sprzedaży każdej ze świec 10 groszy zostanie przekazanych na projekty Caritas Polska, która wesprze najuboższe dzieci i młodzież, a także ich rówieśników w Wenezueli czy przebywających w obozach dla uchodźców w Grecji.

Pozostałe środki będą wykorzystane przez Caritas Diecezji Płockiej na działalność skierowaną do dzieci i młodzieży. Zostaną za nie dofinansowane kolonie letnie dla dzieci z rodzin żyjących w trudnej sytuacji ekonomicznej czy kolonie dla polskich dzieci z Białorusi, wypoczywających latem na koloniach w ośrodku Caritas.

Warto wspomnieć, że Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom ma wymiar ekumeniczny, gdyż świece rozprowadzane są również we wspólnotach prawosławnych i protestanckich. W 1997 roku do akcji Caritas przyłączyli się harcerze ZHP z ideą Betlejemskiego Światła Pokoju. Niesiony przez nich na świecach Caritas ogień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem trafia do wielu środowisk, instytucji i domów, aby w symboliczny sposób rozpalić w każdym człowieku chęć pomagania innym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama