Nowy numer 3/2021 Archiwum

To może być dobry wybór

Gdy dzieje się zło, nie chcą stać z boku - pochodząca z Płocka Ewa Sztreker i osoby zaangażowane w jej projekt "Oblicza Kobiety" rozpoczynają kampanię #wybieram miłość, chcąc nieść wielopłaszczyznową pomoc.

To akcja, która ma na celu autentyczne i wielowymiarowe wsparcie kobiet przeżywających rozmaite trudności i dramaty. Jej twórcy nie chcą nikogo oceniać, szufladkować, lecz będą starać się słuchać, zrozumieć i pokazać drogi wyjścia.

Inicjatorką kampanii, która właśnie ruszyła w mediach społecznościowych, ale będzie miała szerszy zasięg, jest Ewa Sztreker, jurystka, społeczniczka, twórczyni projektu "Oblicza Kobiety" i portalu pod tą nazwą, członek Krajowej Rady Duszpasterskiej ds. Kobiet. Nie ukrywa, że swoje życie i działalność buduje na wierze i wartościach chrześcijańskich (m.in. razem z tatą i bratem od 2013 r. prowadzi Fundację "Wiara w biznesie"), jednak od początku projektu "Oblicza Kobiety" udaje jej się trafić do pań, które mają rozmaite życiowe doświadczenia. - Przychodzą do nas różne dziewczyny, zarówno wierzące, jak i niewierzące, i coraz częściej po rozwodach. Wszystkie bardzo pragną zrozumienia - zauważa E. Sztreker.

Hasło akcji - "wybieram miłość" to nie sentymentalny slogan, ale wyraz fundamentalnego wyboru, od którego wszystko się zaczyna. - Chcemy, by każda kobieta pokochała siebie, odkryła swoje piękno, i poczuła swoją siłę, płynącą z jej godności i człowieczeństwa. Pragniemy zaszczepić wizję rodziny, której każdy z nas pragnie. Rodziny, w której jest miłość, wsparcie i dobro - przekonuje płocczanka.

Nieudane relacje, psychiczne rany - to wszystko wymaga pracy, ale Ewa Sztreker wierzy, że kobiety, nawet nie mając dobrych wzorców rodzinnych, mogą stworzyć wspaniałą rodzinę. - Pokazują to panie, które z nami działają, a które pochodzą z rodzin rozbitych. Mimo wszystko one same wchodzą teraz w relacje i więzi małżeńskie, które budują na solidnych fundamentach wiary, miłości, wzajemnego szacunku i zrozumienia - dodaje.

W liście otwartym, który towarzyszy kampanii i w całości dostępny jest na stronie www.wybierammilosc.com, czytamy m.in. "Droga Kobieto, od wielu lat jestem blisko Ciebie. Nie dzielą nas poglądy polityczne, wyznawane wartości, wiek czy kolor skóry. Najważniejsze jest dla mnie Twoje serce. Moim pragnieniem jest, aby każda kobieta odkryła swoje piękno, mądrość oraz możliwości. Chcę pokazać rangę i znaczenie kobiet we współczesnym świecie. Marzę o tym, aby każda kobieta pamiętała o swojej niezwykłej wartości. Każda kobieta zasługuje na szacunek i wsparcie. Każda kobieta zasługuje na miłość".

Za tym przesłaniem idą też konkretne deklaracje organizatorów. To 7 postulatów, które zobowiązują się wypełnić, dotyczących różnych sfer życia i sposób pomocy. A wśród nich m.in.: wsparcie psychologiczne dla kobiet szczególnie w okresie ciąży i po urodzeniu dziecka, doradztwo i wspieranie pań na każdym etapie życia, wsparcie dla rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi, edukacja seksualna w oparciu o poczucie godności i poszanowanie praw, wsparcie przedsiębiorczości kobiet oraz pomoc osobom starszym i samotnym.

- Zbieramy też lokalne organizacje, które działają w danym regionie od wielu lat i pomagają kobietom. Będziemy tworzyć plakaty i ulotki, na których umieścimy kontakty do takich organizacji i osób. Można również odzywać się do nas, bo od początku naszej działalności wspieramy kobiety, a są z nami psycholodzy, prawnicy, którzy służą swoją wiedzą. Będziemy chcieli uruchomić jeszcze większe, bardziej profilowane doradztwo, z którego kobiety będą mogły korzystać zarówno anonimowo, jak i bezpośrednio. Już teraz zgłosiło się do naszego wolontariatu 30 osób z przeróżnych miast, które chcą tworzyć lokalne punkty wsparcia - mówi Ewa Sztreker.

Już tworzy się siedem zespołów, skupiających osoby o różnych kompetencjach, w których będą przez kolejne miesiące wypracowywane konkretne rozwiązania problemów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama