Nowy numer 48/2020 Archiwum

1 listopada nie będzie Mszy na cmentarzach

Biskup Piotr Libera udzielił dyspensy od uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane - a wszystko w związku z coraz trudniejszą sytuacją epidemiczną.

Biskup płocki, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych, zgodnie z prośbą abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski skierowaną do biskupów wszystkich polskich diecezji, prosi duszpasterzy, aby odwołali tradycyjne celebracje Mszy św., nabożeństwa i procesje na cmentarzach w uroczystość Wszystkich Świętych. Będą one natomiast celebrowane w kościołach, przy zachowaniu obowiązującego od soboty 24 października limitu wiernych (1 osoba na powierzchni 7 m kw.).

Decyzja ta została podjęta w łączności ze wszystkimi pasterzami Kościoła Kościoła w Polsce, a list Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z 23 października w tej sprawie, będzie odczytany wiernym w kościołach w najbliższą niedzielę. Abp Gądecki pisze w nim do biskupów m.in.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych, proszę o wydanie diecezjalnych zarządzeń szczegółowych dotyczących czynności duszpasterskich w najbliższych dniach. Zwracam się zwłaszcza do Księdza Biskupa z prośbą o odwołanie Mszy św. i nabożeństw na cmentarzach w Uroczystość Wszystkich Świętych i celebrowanie ich w kościołach, przy zachowaniu obowiązującego limitu osób.

"Zachęcam wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów bliskich na czas przed uroczystością Wszystkich Świętych i podczas jej oktawy. Nie zapominajmy o bezcennym darze modlitwy, a szczególnie Eucharystii ofiarowanej za naszych bliskich zmarłych. Dlatego zachęcam do uczestnictwa w niej także w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych" - pisze z kolei biskup płocki.

Ordynariusz płocki udzielił również dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane dla wszystkich wiernych diecezji płockiej oraz wszystkich osób przebywających na jej terenie. Obowiązuje ona do odwołania.

Dodajmy, że w piątek 23 października w Watykanie został opublikowany dekret Penitencjarii Apostolskiej, zgodnie z którym odpust zupełny za wiernych zmarłych (nawiedzając pobożnie cmentarz i spełniając zwyczajne warunki dla uzyskania odpustu) będzie można uzyskać przez cały miesiąc listopad.

Poniżej publikujemy pełną treść dekretu biskupa płockiego z 23 października 2020 r.

"W związku z coraz trudniejszą sytuacją epidemiczną spowodowaną pandemią COVID-19, mając na uwadze nowe decyzje władz państwowych oraz rekomendację Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 23 października br., zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, niniejszym z dniem 23 października 2020 roku udzielam do odwołania dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, dla wszystkich wiernych diecezji płockiej oraz wszystkich osób przebywających na jej terenie.

Przypominam, że skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie proszę, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, podejmowały dzieła miłosierdzia oraz na różne inne sposoby wyrażały i realizowały swoje poczucie przynależności i odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła, szczególnie w jego lokalnym, parafialnym wymiarze. Zachęcam też do regularnej duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Proszę ponadto, aby nadal organizować transmisje na żywo z parafialnych celebracji liturgicznych. W przypadku trudności organizacyjnych zachęcam do informowania wiernych o propozycjach ogólnopolskich.

W tym trudnym czasie ponownie proszę wszystkich drogich kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich o modlitwę, szczególnie przez wstawiennictwo św. Rocha, za osoby dotknięte pandemią koronowirusa, za wszystkich, którzy chorym pomagają - lekarzy, personel medyczny i służby sanitarne i mundurowe oraz za przedstawicieli władz podejmujących trudne decyzje zmierzające do zwalczenia pandemii.

Módlmy się również o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Miłosiernemu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek panującej pandemii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama