Nowy numer 08/2024 Archiwum

Bp Libera: Proszę o wielką ostrożność i ścisłe przestrzeganie norm sanitarnych

Apel biskupa płockiego do wszystkich o ostrożność i przestrzeganie norm sanitarnych, prośba do duszpasterzy o zapewnienie w kościołach bezpiecznej przestrzeni do modlitwy oraz zachęta do stawiania krzyży morowych.

W myśl słów biskupa Piotra Libery warto przeżyć ten czas, gdy osacza coraz bardziej lęk przed koronawirusem, w cieniu krzyża morowego i modlitwy za wstawiennictwem św. Rocha – orędownika w czasach zarazy.

– Brońmy się przed zarazą w wymiarze nadprzyrodzonym, pamiętajmy o świętych orędownikach, zwłaszcza św. Rochu – mówił biskup Piotr Libera w płockiej kurii diecezjalnej 12 października.


Publikujemy pełną treść apelu biskupa płockiego:

Czcigodni Księża, Drodzy Diecezjanie!

W ostatnich dniach w niepokojący sposób rośnie liczba zachorowań na Covid-19. Choroba ta ponownie paraliżuje nasze codzienne życie, dotyka także księży, utrudniając dostęp do sakramentów i ograniczając działalność naszych parafii.

W związku z tym zwracam się do Was z gorącą prośbą. Proszę o wielką ostrożność i ścisłe przestrzeganie norm sanitarnych w naszych kościołach, kaplicach, kancelariach oraz wszędzie tam, gdzie odbywają się jakiekolwiek spotkania międzyludzkie.

Proszę, aby duszpasterze pamiętali i ciągle przypominali wiernym o obowiązku zasłaniania nosa i ust w naszych świątyniach podczas wszelkich zgromadzeń. Obowiązek ten dotyczy także innych wskazanych przez władze państwowe miejsc.

Drodzy Księża, pamiętajcie proszę, zgodnie z moją prośbą z Pro Memoria z 7 sierpnia 2020 r. (pisaliśmy o nim TUTAJ – red.), że należy zapewnić wiernym możliwość użycia środka dezynfekującego na dłonie, dostępnego przy wejściu do kościołów. Apeluję również, aby z roztropnością i odpowiedzialnością, w trosce o zdrowie i życie ludzkie, szczególnie osób starszych i chorych, przestrzegać wszelkich innych zarządzeń władz państwowych i sanitarnych.

Polecam, aby w parafiach nie ustawała modlitwa przez wstawiennictwo Matki Bożej Różańcowej Uzdrowienia Chorych oraz św. Rocha - patrona na czas zarazy o uwolnienie świata od obecnej pandemii i jej skutków. Warto również rozważyć możliwość ustawienia krzyży morowych, przy których byłaby możliwość modlitwy do Zbawiciela świata o miłosierdzie i ocalenie.

Zapewniam o mojej nieustannej modlitwie za Was, szczególnie za osoby zarażone koronawirusem SARS-CoV-2, za osoby przebywające w kwarantannie, za personel medyczny i spieszących zarażonym z pomocą. Wszystkim Wam przekazuję pasterskie błogosławieństwo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy