Nowy numer 26/2022 Archiwum

Bp Libera: przestrzegajmy zasad sanitarnych i nie ustawajmy w modlitwie

Jak owocnie i roztropnie duszpasterzować w czasie pandemii COVID-19? Publikujemy ważne zalecenia biskupa płockiego.

Idąc za apelem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, biskup płocki Piotr Libera przypomina, jakie normy sanitarne winny być przestrzegane w kościołach w czasie sprawowania liturgii. Dotyczą one obowiązku zakrywania ust i nosa, zapewnienia środka dezynfekującego przy wejściu do kościoła, zachowania dystansu społecznego pomiędzy osobami niespokrewnionymi uczestniczącymi w liturgii, a także o zaleceniu przyjmowania Komunii św. na dłoń i o oddzieleniu osób przyjmujących Komunię św. na dłoń od tych przyjmujących tradycyjnie do ust.

Publikujemy pełną treść komunikatu biskupa płockiego z 7 sierpnia:

"W związku ze stale rosnącą liczbą zdiagnozowanych zachorowań na COVID-19 i pojawiającymi się nowymi ogniskami zakażeń koronawirusem SARS-COV-2, także na terenie diecezji płockiej, oraz mając na uwadze Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 7 sierpnia 2020 r. przypominam i polecam zachowywanie następujących norm sanitarnych:

  1. Należy przestrzegać wciąż aktualnego obowiązku zasłaniania ust i nosa maseczką przez wszystkich uczestników zgromadzenia liturgicznego poza celebransem. Konieczne wydaje się wywieszanie informacji o tym w wejściach do kościołów i kaplic oraz stałe przypominanie tego obowiązku wiernym, uczestnikom liturgii i nabożeństw.
  2. Należy zapewnić możliwość użycia środka dezynfekującego na dłonie, dostępnego przy wejściu do kościołów.
  3. Uwzględniając możliwości i okoliczności, należy przypominać wiernym o konieczności zachowania dystansu społecznego pomiędzy osobami niespokrewnionymi uczestniczącymi w liturgii. Okręgowa Izba Lekarska w Płocku rekomenduje również takie zorganizowanie ruchu w kościołach między nabożeństwami, aby w drzwiach świątyni nie przechodzili obok siebie wchodzący i wychodzący.
  4. W czasie Komunii św. należy oddzielić uczestników liturgii, którzy pragną przyjmować Komunię na rękę (forma rekomendowana w obecnej sytuacji zagrożenia zarażeniem) od przyjmujących Ją do ust. Można w tej materii ogłosić, że najpierw udzielamy Komunii św. na rękę, a później do ust, lub robić to w dwóch oddzielnych miejscach.

Przypominam, że lekceważenie tych podstawowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego oraz zagrożenia epidemiologicznego uderza w istotę budowania prawdziwej chrześcijańskiej wspólnoty i naraża szczególnie osoby chore, osłabione i starsze, na niebezpieczeństwo zarażenia i utraty życia.

Dziękuję jednocześnie za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń sanitarnych państwowych i diecezjalnych w związku z panującą pandemią. Służy to owocnemu i roztropnemu duszpasterzowaniu w tym trudnym czasie. Nie ustawajmy w czujności i modlitwie o ustanie pandemii COVID-19, polecając się szczególnie opiece Matki Bożej i św. Rocha – szczególnego patrona w czasach zarazy".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama