Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nuna. Patron trzech pokoleń

Podczas tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego parafia bł. ks. Jerzego Popiełuszki otrzymała relikwie św. Jana Pawła II.

Relikwiarz przedstawiający sylwetkę papieża Polaka wspartego na krzyżu, w procesji do kościoła parafialnego wnieśli kolejno przedstawiciele trzech pokoleń dorosłych, dzieci oraz młodzieży. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Roman Marcinkowski, który swoje słowa skierował szczególnie do dzieci. Na początku pomógł im zrozumieć znaczenie słowa "relikwie". W kazaniu przedstawił postać Jan Pawła II jako człowieka, który nie był "byle jaki". Na potwierdzenie tego biskup senior odczytał fragmenty listów pisanych przez Ojca Świętego do dzieci, kapłanów, artystów czy innych środowisk. – Był prawdziwie święty i dzielił się tą świętością. Niech wasza młodość także prowadzi was do świętości – mówił w kazaniu biskup Marcinkowski.

– To jest bardziej złożony plan, który łączy się z rozbudową naszego kościoła. Powstał wyjątkowy tryptyk, który tymczasowo umieściliśmy w bocznym ołtarzu. W centralnej części przedstawia on Jezusa Miłosiernego, a na bocznych skrzydłach widnieją święci Jan Paweł II i s. Faustyna Kowalska, której relikwie chcemy wprowadzić do naszej wspólnoty już w przyszłym roku. Docelowo tryptyk, relikwiarze oraz ziemia z miejsca objawień Jezusa Miłosiernego w Płocku znajdą swoje miejsce w kaplicy Miłosierdzia, która będzie częścią rozbudowującego się kościoła – mówi ks. Waldemar Marciniak, proboszcz miejsca.

Budowa rozpocznie się na wiosnę, ale wokół idei Miłosierdzia wyrosła już wspólnota, która na modlitwie przy relikwiach Jana Pawła II będzie spotykała się w pierwsze czwartki każdego miesiąca. – Cieszy mnie to, co dzieje się w naszej parafii, szczególnie w tak trudnym czasie pandemii. Uważam, że postać Jana Pawła II – świętego naszych czasów, jeszcze bardziej zjednoczy ludzi, ożywi wiarę, wesprze i rozbudzi kult Bożego miłosierdzia w parafii – dodaje proboszcz.

Powitaniu papieskich relikwii towarzyszyła również wystawa prac przedstawiających Jana Pawła II widzianego oczami dzieci z parafii.

Relikwie św. Jana Pawła II przywieźli do parafii wierni, którzy pod koniec września udali się po nie w pielgrzymce do Krakowa. Kroplę krwi papieża przekazał parafianom z Nuny kard. Stanisław Dziwisz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama