Nowy numer 48/2020 Archiwum

Chcą upamiętnić papieską pielgrzymkę

Trwa głosowanie na projekty zgłoszone do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego w Płocku; wśród nich jest propozycja godnego upamiętnienia pobytu Jana Pawła II w tym mieście.

Do 11 października trwa głosowanie na projekty zgłoszone w ramach 9. edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka, którego pula do podziału w 2021 r. wynosi 5 mln 650 tys. zł. Wśród zgłoszonych pomysłów, które przeszły pozytywnie weryfikację formalno-prawną, są propozycje o charakterze ogólnomiejskim i projekty osiedlowe.

Dotyczą one bardzo różnych sfer życia płocczan, w tym edukacji, działań artystycznych, modernizacji placówek szkolnych, rekreacji, ekologii, poprawy infrastruktury czy upamiętnienia ważnych rocznic. Wśród tych ostatnich jest projekt nr 33 – wniosek o upamiętnienie na Placu Celebry Papieskiej historycznej dla Płocka i całego Mazowsza wizyty Jana Pawła II.

- Od kilku lat dochodzą do nas głosy oczekiwania ze strony mieszkańców Płocka, żeby coś z tym pomnikiem zrobić. Bo obecny jest niestety niewystarczający i za mało widoczny. Wielu uważa go raczej za początek czegoś większego. Potrzeba jest tym większa, że dzisiaj po 29 latach naprawdę dużo płocczan nie wie, gdzie Papież celebrował Mszę św. i gdzie usytuowany jest ten pomnik. Jeśli ktoś tam nie pójdzie, to mijając to miejsce, nawet go nie zauważy - twierdzi Witold Wybult, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Płocku, jeden z inicjatorów.

W to, że okazalszy w rozmiarach i formie pomnik, przyczyni się do szerszego przypomnienia papieskiej pielgrzymki z 1991 r., wierzy też Leszek Brzeski, radny miejski, który jest liderem w tym projekcie. - Myślę, że ta pielgrzymka została niestety już trochę zapomniana przez nas wszystkich. Pokazują to choćby doroczne spotkania na Placu Celebry w rocznicę pielgrzymki, na które w różnych latach przychodziło czasem kilka osób - uważa Leszek Brzeski.

W przyszłym roku minie 30 lat od tamtego wydarzenia, które pomysłodawcy projektu chcą upamiętnić nowych pomnikiem – rzeźbą nawiązującą do ołtarza papieskiego z 1991 r., przedstawiającą Jezusa Miłosiernego. Jej uzupełnieniem miałby być kiosk multimedialny, zawierający informacje historyczne o Płocku i samej wizycie papieskiej.

Głosować na projekty w płockim BO można bezpośrednio w Referacie Komunikacji Społecznej i Współpracy z Organizacjami Pozarządowym na ul. Misjonarskiej 22 lub internetowo – na stronie www.mojemiasto.plock.eu. Więcej informacji na fanpage'u: fb.me/PLOCK33

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama