W Szkołach Katolickich w Płocku odbyła się uroczysta inauguracja połączona z poświęceniem nowego sztandaru.
W mury płockiego Stanislaum po raz pierwszy wkroczyło w tym roku 64 uczniów klas pierwszych i siódmych podstawówki oraz klas pierwszych liceum. Oni to złożyli ślubowanie na nowy sztandar, który poświęcił w czasie Mszy św. biskup płocki.
- Na naszym sztandarze widzimy św. Stanisława Kostkę oraz hasło: Bóg, honor, ojczyzna, nauka. Te cztery słowa były wyjątkowo bliskie świętemu z Rostkowa. Na pierwszym miejscu w swoim życiu stawiał Pana Boga, kochał ojczyznę, postępował szlachetnie, dlatego otworzył sobie bramy nieba i został włączony do grona świętych. Święty bowiem to człowiek, w którego postępowaniu możemy odkryć Boga. Tak właśnie było ze Stanisławem Kostką - ci, którzy patrzyli na Niego, mogli zobaczyć samego Jezusa. Jeśli, tak jak on, będziemy nosić w sercach wartości, o których przypomina nasz sztandar: czyli Bóg, honor, ojczyzna, nauka, wówczas także ci którzy nas spotkają, ci którzy będą na nas patrzeć, dostaną szansę ujrzenia samego Jezusa. I to jest droga, którą powinien podążać każdy uczeń naszej szkoły! Ten, kto decyduje się kształtować swój umysł i swoje serce w murach szkół katolickich, jednocześnie przyjmuje zaproszenie, aby iść drogą św. Stanisława i - tak, jak On - swoim życiem ukazywać Jezusa - mówił w szkolnej kaplicy biskup Piotr Libera.
Poświęcając sztandar, ks. biskup modlił się, aby ci, którzy "gromadzą się wokół sztandaru, za przyczyną Matki Bożej i św. Stanisława Kostki, zawsze przyznawali się do Chrystusa i wypełniali Jego naukę".
Jak to robić w praktyce, mówił ks. Artur Janicki, dyrektor szkół. - W każdym roku szkolnym na początku obieramy słowa, które stają się ideą i celem nam przyświecającym. Nie inaczej będzie w pierwszym roku istnienia naszych szkół jako szkół publicznych, w którym hasłem dla naszej pracy chciałbym uczynić świadomość celu oraz zaufanie. Oby nic nam nie przesłoniło celu, jaki nas tu, w tej szkole gromadzi. Oby lenistwo nie spowolniło wędrówki do celu. Oby cel nie zaczął uświęcać niegodziwych środków. Istotna w pracy naszej szkoły jest też praca nad wzbudzeniem autentycznego zaufania - autentycznego, bo każdy odkryty fałsz powoduje, że zaufanie pryska jak bańka mydlana. Obyśmy zaczęli coraz bardziej ufać sobie nawzajem. Tam, gdzie nie ma zaufania, nie będzie też bowiem prawdziwej relacji edukacyjnej, rozumianej jako rozumna troska o dobro i przyszłość wychowanka - mówił ks. Janicki.
Do współpracy rodziców ze szkołą zachęcał w swym słowie biskup płocki. - Chodzi bowiem o wznoszenie gmachu tak ważnego i świętego, jakim jest wychowanie katolickie, które opiera się na rodzinie, szkole i Kościele. Jest ono tak uniwersalne, że obejmuje też wychowanie patriotyczne i obywatelskie - akcentował ks. biskup.
Jakie są więc priorytety szkół na najbliższy rok? - Pragniemy podkreślić katolickość naszej szkoły w świecie, w którym coraz bardziej rozmywają się wartości, pragniemy dać bezpieczeństwo i spokój, właściwą formację ludzką i religijną oraz efektywne prowadzenie ku mądrości. Nie zapomnimy o tych, którzy chcą rozwijać pasje, realizować marzenia. Każdego chcemy przygotować do egzaminu, a w ubiegłym roku wysoko sobie postawiliśmy poprzeczkę. Niebawem pojawią się propozycje konsultacji, kół zainteresowań. Obecny rok szkolny 2019/2020 rozpoczynamy liczbą 200 uczniów. W szkole podstawowej jest 110 uczniów, natomiast liceum liczy równo 90 uczniów - mówił w czasie inauguracji ks. dyrektor.