Nowy numer 17/2024 Archiwum

Bolesna, która widzi zmartwychwstanie

Obory i Poniatowo to najważniejsze miejsca kultu Matki Bożej Bolesnej w diecezji płockiej.

Bolesna, która widzi zmartwychwstanie  

W głównym ołtarzu kościoła parafialnego w Poniatowie jest umieszczony słynący cudami obraz Matki Bożej Bolesnej. Jak podają historycy sztuki, mógł on powstać w pierwszej połowie XVII wieku. Autor malowidła jest nieznany. Obraz został namalowany w stylu manierystycznym, z pewnymi elementami malarstwa renesansowego, a nawet gotyckiego. Znawcy przedmiotu uważają, że obraz wyszedł z warsztatu, który działał prawdopodobnie w XVII w. na terenie Mazowsza. Potwierdzeniem tej hipotezy są pewne podobieństwa z obrazami w stallach kościoła w Dobrzykowie, które pochodzą z nieistniejącej już świątyni sióstr norbertanek w Płocku.

Obraz przedstawia scenę po zdjęciu Chrystusa z krzyża. Matka Boża siedzi na skale, trzymając na kolanach ciało zmarłego Syna. Głowa Jej jest lekko odwrócona w lewo, zaś zapłakane oczy są wzniesione ku górze. Ten gest rozpaczy podkreśla lewa ręka zgięta w łokciu z otwartą dłonią uniesioną jak do modlitwy.

Mimo zwyczajowo przyjętej nazwy obrazu brak jest w jego treści elementów typowych dla ikonograficznego przedstawienia Matki Boskiej Bolesnej, czyli mieczy przebijających Jej serce.

– Maryja wznosi do góry swe ręce: w geście bólu i modlitwy, jakby zwracała się do Boga z bolesnym pytaniem: co zrobili mojemu Synowi? – mówi pochodzący z Poniatowa i dobrze znający historię tego miejsca ks. prał. Tadeusz Zaborny.

– Piękno tego kościoła i obrazu Matki Bożej zachwyca i duchowo pociąga, dlatego akurat w tym czasie epidemii zaczęliśmy szczególną nowennę do Matki Bożej w każdą środę – mówi ks. proboszcz Krzysztof Stępniak.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy