Nowy numer 2/2021 Archiwum

Robią coś wyjątkowego

Flagę Niepodległości, przekazaną przez Kancelarię Premiera RP, otrzymała drużyna Bractwa Harcerskiej Bandery za działalność patriotyczną i wychowawczą.

Zaskoczenie i radość towarzyszyły przedstawicielom wodniackiej drużyny z podpłockiego Maszewa, gdy odbierali to wyróżnienie i gratulacje od władz gminy Stara Biała. Stało się to podczas koncertu patriotycznego, zorganizowanego w ramach projektu „Pamięć i Niepodległość”, który jest realizowany na tym terenie przez dwie fundacje: „Cokolwiek uczyniliście” i „Tak dla Rodziny”.

– Gdy zapraszano nas na ten koncert, abyśmy mogli się zaprezentować jako jedno z lokalnych środowisk, nic nie wiedzieliśmy o tym wyróżnieniu. Pewnie najmłodsze zuchy nawet nie do końca rozumiały, co się wydarzyło, i będziemy o tym rozmawiać na najbliższej zbiórce, ale myślę, że dotarło do nich to, że robią coś wyjątkowego. Jest to dla nas cenne, tym bardziej że wydarzyło się przed naszą społecznością, w naszej małej ojczyźnie, w Maszewie, gdzie mamy siedzibę.

Na pewno otrzymanie Flagi Niepodległości jest dla nas dużą motywacją – przyznaje hm. Krzysztof Nowacki, który jest instruktorem i opiekunem Bractwa Harcerskiej Bandery „Białe Wilki”. W wakacje drużyna przepłynęła po raz szósty samodzielnie zbudowaną tratwą polskie rzeki, tym razem podróżując m.in. szlakiem piastowskim i odwiedzając miejsca, które były zalążkami państwa polskiego. Do wodnego Bractwa Harcerskiej Bandery – wcześniej 1. Maszewskiej Drużyny Harcerzy ZHR „Białe Wilki” – należą dzieci z gmin Stara Biała i Brudzeń (niektóre dojeżdżają na zbiórki nawet 25 kilometrów). Jak mówi hm. K. Nowacki, już swoją nazwą chcą podkreślać wartość braterstwa w harcerstwie.

– Tworząc nasze środowisko harcerstwa wodnego, nie idziemy na ilość, ale na jakość. To nie jest propozycja dla każdego, co zresztą powtarzam moim zuchom i harcerzom. Jednak jestem przekonany, że taka forma harcerstwa przynosi znakomite efekty wychowawcze – mówi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama