W przestrzeni handlowej - w płockiej Galerii Wisła - można od dziś oglądać wystawę o udziale harcerzy w obronie Płocka 1920 r.
Wystawa "Harcerki i harcerze w obronie Ojczyzny. Rok 1920" prezentowana jest na parterze Galerii Wisła i składa się z 24 wielkoformatowych tablic, na których można zobaczyć reprodukcje dokumentów archiwalnych i fotografii, opowiadających w narracyjny sposób o przebiegu wojny polsko-bolszewickiej i Bitwie Warszawskiej, a szczególnie o działaniach wojennych prowadzonych wówczas na Mazowszu.
Wystawa prezentuje wkład harcerek i harcerzy w zwycięstwo oraz sylwetki wybranych harcerskich bohaterów. Ekspozycja podkreśla również fenomen "orląt płockich" w harcerskich mundurach.
Jak przypomina hm. Cezary Supeł, komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP, wśród odznaczonych przez Marszałka Piłsudskiego obrońców znaleźli się płoccy harcerze: Jan Gołkowski, Stefan Górzyński, Klemens Jędrzejewski, czterokrotnie ranny Józef Kaczmarski, Wiktor Łebkowski, Stefan Łoś, Bohdan Maciejowski, Jan Wichrowski, Stanisław Wojciechowski, Jerzy Zapaśnik, oraz najmłodszy kawaler Krzyża Walecznych - jedenastoletni Tadzio Jeziorowski, uczeń płockiej Machowianki. Pośmiertnie odznaczeni zostali Antolek Gradowski i Stefan Zawidzki.
Poza udziałem w obronie Płocka, ponad 20 tysięcy członków Związku Harcerstwa Polskiego zgłosiło się do Armii Ochotniczej. Wiele oddziałów uzyskało prawo używania nazwy "harcerski", tak ja 6. Ochotniczy Pułk Harcerski, a w dowód uznania dla zaangażowania i postawy tysięcy harcerzy w walce o niepodległość krzyż harcerski, który był jedyną cywilną odznaką dozwoloną do noszenia na mundurze wojskowym.
Wystawa "Harcerki i harcerze w obronie Ojczyzny. Rok 1920" została przygotowana przez Chorągiew Mazowiecką ZHP we współpracy z Wydawnictwem Marron. Współfinansowana jest przez Ministerstwo Obrony Narodowej i będzie prezentowana na terenie całego kraju.
red.