Przed wizerunkiem Maryi Wniebowziętej, patronki kościoła w Opinogórze, co roku 15 sierpnia gromadzą się wierni z okolic Ciechanowa. W tym roku wraz z nimi modlił się biskup Roman Marcinkowski.
Jesteśmy w domu Matki. Pamiętajmy, że Maryja ma szeroko rozpostarty płaszcz i dzisiaj widzę was wszystkich pod tym płaszczem pełnym łaski - mówił ks. Jarosław Arbat, proboszcz parafii św. Zygmunta.
Sumie odpustowej przewodniczył bp Roman Marcinkowski. Przypominał wiernym zgromadzonym wokół zabytkowego kościoła, że ta uroczystość podświadomie kieruje wzrok ku niebu, gdzie Maryja przeżywa swój triumf. Biskup senior omawiał nie tylko tajemnicę wniebowzięcia NMP, ale również uczcił historyczną rolę zwycięskiej bitwy 1920 roku, modląc się za tych, którzy wówczas obronili ojczyznę i Europę przed naporem bolszewizmu. - Dziś znowu wszystko postawmy na Maryję, tak jak prymas Wyszyński. Z Jej pomocą pokonamy agresywne, nienawistne zło, które chce się wedrzeć w umysły i serca dzieci, młodzieży i w życie małżeńskie rodzin. W 100-lecie tej zwycięskiej bitwy pozostaje wdzięczność Bogu za dar wolności, tej wywalczonej i wymodlonej. Matce Bożej, Królowej Polski, za Jej szczególną opiekę, za ten płaszcz niebieski, którym okryła wówczas polską ziemię. Dziękujemy za to wspaniałe pokolenie Polaków, które w tamtym czasie nie wahało się stanąć do obrony niepodległej ojczyzny, które uwierzyło, że w walce ze złem zwycięstwo mogło przyjść jedynie za pośrednictwem Maryi. Dziękujemy za pokolenia narodowych bohaterów znanych z nazwiska i imienia, ale i tych bezimiennych, poległych na tylu polach bitew w walce o wolność. Dziękujmy Bogu za Rzeczpospolitą i módlmy się, aby była silna Bogiem i silna wiarą swoich córek i synów - mówił bp Marcinkowski.
Sierpniowe uroczystości Matki Bożej Zielnej mają swoją wyjątkową oprawę, szczególnie w miejscach takich, jak Opinogóra, gdzie co roku wierni gromadzą się przed wizerunkiem Maryi wstępującej do nieba. Radosny dzień uroczystości poprzedziły duchowe przygotowania, które rozpoczęły się 13 sierpnia. Poprzez odmawianie Różańca fatimskiego wierni w symboliczny sposób odprowadzili Maryję do miejsca jej zaśnięcia. Sierpniowy odpust w parafii św. Zygmunta należy do najliczniejszych w diecezji.