Nowy numer 39/2020 Archiwum

Bądź bezpieczny na wsi

Lato to czas wytężonej pracy na roli - jak ważne jest wtedy bezpieczeństwo osób żyjących w gospodarstwach rolnych przypominają ekspozycje oraz materiały prewencyjne dostępne w terenowych placówkach KRUS.

Trwają żniwa - najbardziej pracowity czas w kalendarzu rolnika, kiedy liczy się tempo, pogoda i plon. Niestety tempa nabierają również statystyki wypadków wynikających z wykonywania prac polowych, których w okresie letnim jest najwięcej. Wytyczne związane z epidemią spowodowały, że pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie mogli wzorem lat ubiegłych przeprowadzić zbiorowych spotkań prewencyjno-edukacyjnych, podczas których przypominali o tragicznych w skutkach błędach popełnianych podczas prac gospodarskich. Tę działalność realizują w dużej mierze w rzeczywistości wirtualnej, gdzie promują materiały dotyczące bezpieczeństwa na wsi. Wśród tegorocznych kampanii prewencyjnych na szczególną uwagę zasługują te skierowane do dzieci i młodzieży.

Co roku KRUS organizuje Ogólnopolski Konkursu Plastyczny "Bezpiecznie na wsi". W konkursie biorą udział uczniowie szkół podstawowych z całego kraju. Jego celem jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą najmłodszych na terenie gospodarstw rolnych oraz zwrócenie uwagi na czynności szczególnie niebezpieczne, wynikające z prowadzenia gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16. roku życia.

Hasło tegorocznej, jubileuszowej edycji "Nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz", miało zwrócić uwagę na prawidłowe zachowania w stosunku do zwierząt gospodarskich. Zadaniem dzieci było wykonanie pracy plastycznej na temat zapobiegania wypadkom i chorobom zawodowym rolników, związanym z obecnością zwierząt w ich gospodarstwie. Zmagania konkursowe przebiegały w trzech etapach: powiatowym, wojewódzkim oraz centralnym. Wśród prac nadesłanych przez 57 569 tys. uczniów z całego kraju, nagrodzono m.in. Tymoteusza Jóźwiaka ze SP im. Obrońców Dobrzykowa z 1939 r. w Dobrzykowie, który zajął II miejsce w kategorii klas IV-VIII. Praca plastyczna Tymoteusza wyróżniała się już na etapie powiatowym, gdzie wybrano ją spośród 220 innych prezentacji. Pracownicy placówki terenowej KRUS w Płocku byli pod wrażeniem ilości zgłoszeń, dlatego postanowili docenić najciekawsze z nich, nie tylko poprzez nagrody, ale także organizując wystawę. Kolorowe obrazy ozdobiły wnętrze siedziby oddziału i można je oglądać do 30 sierpnia. To nie pierwsza tego typu inicjatywa w płockiej placówce, a jej pracownicy liczą, że ta forma pomoże zachęcić młodych do udziału w kolejnych konkursach, a w konsekwencji do wnikliwszego zainteresowania się kwestiami bezpieczeństwa w miejscach, w których żyją.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama