Nowy numer 2/2021 Archiwum

Duda w Pułtusku, a w Płocku?

Na miejsce wyborczego, a jak się później okazało, zwycięskiego wieczoru, prezydent Andrzej Duda wybrał Pułtusk.

W niedzielny wieczór oczy Polaków były zwrócone na Pułtusk. Tam Andrzej Duda dowiedział się o pierwszych sondażowych wynikach drugiej tury wyborów i o tym, że prawdopodobnie został wybrany na prezydenta na kolejne pięć lat. Prezydentowi towarzyszyli najbliżsi: pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda i córka Kinga. W czasie spotkania wymowny był apel córki prezydenta o wzajemny szacunek Polaków, a także słowa Pierwszej Damy skierowane do mediów.

Ciekawie wygląda wyborcza mapa regionu, cieszy zwłaszcza wysoka frekwencja. Patrząc w skali województw, które obejmują teren diecezji płockiej: zarówno w Mazowieckiem, jak i w Kujawsko-Pomorskiem zwycięzcą okazał się Rafał Trzaskowski, ale biorąc pod uwagę samo północne Mazowsze i Ziemię Dobrzyńską, to większość głosów przypadła ubiegającemu się reelekcję prezydentowi. Wyjątkiem były miasta: Płock, Rypin i Serock, a także gmina Słupno k. Płocka, gdzie większość wybrała kandydata KO.

W Ciechanowie zwyciężył Duda z 54-proc. poparciem, Trzaskowski uzyskał 45,7 proc., niemal identyczny wynik wyborów odnotowano w Mławie. Odbiciem ogólnopolskiego wyniku był rezultat wyborów w Płońsku (51,33 proc. dla A. Dudy, 48,67 proc. dla R. Trzaskowskiego). Bardzo wyrównany wynik z korzyścią dla kandydata KO odnotowano w Rypinie (50,81 proc. dla Trzaskowskiego, 49,19 proc. dla Dudy).

Najwyższym, ponad 80-proc. poparciem A. Duda cieszył się w gminach Rościszewo k. Sierpca, Siemiątkowo, Raciąż, Krzynowłoga Mała.

Co ciekawe, najwyższe poparcie Trzaskowski uzyskał w płockim zakładzie karnym, gdzie zagłosowało na niego 76,7 proc.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama