To była wielka mobilizacja - II tura wyborów prezydenckich, szczególnie na Mazowszu, przyciągnęła do urn miejscami rekordową liczbę wyborców.
W tej turze wyborów prezydenckich mazowieckie miało najwyższą frekwencję wśród województw, bo aż 71,5 proc. Bardzo wysoka frekwencja została odnotowana w całym powiecie pułtuskim; tutaj w 3 gminach przekroczyła ona 70 proc: Obryte - 74 proc., a także Winnica i Zatory, po 72 proc.
Jednak na poziomie poszczególnych gmin największa liczba wyborców w naszej części województwa poszła do urn w Jońcu, w powiecie płońskim, gdzie frekwencja wyniosła ponad 77 proc. Niewiele mniejsza była w gminie Słupno w powiecie płockim - 74 proc. 70-procentowy próg przekroczyła w tym powiecie także w gminie Łąck. Wciąż dość wysoką, bo 69-procentową frekwencję miały gminy: Nowe Miasto, w powiecie płońskim, Stara Biała, w powiecie płockim i Krzynowłoga Mała, w powiecie przasnyskim.
Z kolei najniższa frekwencja w naszej części Mazowsza, na poziomie 58 proc., była w gminach: Czerwińsk, w powiecie płońskim i Drobin, w pow. płockim.
Część naszej diecezji, obejmująca fragment Województwa Kujawsko - Pomorskiego to przede wszystkim powiat rypiński, część lipnowskiego i golubsko - dobrzyńskiego.
Na tle innych regionów niska frekwencja była w powiecie lipnowskim; najsłabiej pod względem frekwencji wypadły gminy: Chrostkowo i Dobrzyń nad Wisłą - 58 proc. Niska frekwencja była też w gminie Rypin - 58 proc.; a najniższa w gm. Zbójno, powiat golubsko-dobrzyński - 57,8 proc.
Z kolei miasta, w których mieszkańcy najliczniej poszli do urn w II turze wyborów prezydenckich to Płock i Płońsk, frekwencją na poziomie 69 proc. oraz Ciechanów - 68,8 proc.
am