W Płocku działa już eMka, czyli nowoczesna mediateka książnicy, która oferuje ponad 24 tys. jednostek audiowizualnych i pokaźny zbiór komiksów.
Multimedialną salę konferencyjną na maksymalnie 180 miejsc i przestrzeń do czytania, wraz ze stanowiskami komputerowymi mieści w sobie parter zrewitalizowanej kamienicy przy Kościuszki 3b, naprzeciwko siedziby Książnicy Płockiej. Kolejne kondygnacje budynku zajmują lokale przygotowane w ramach miejskiego programu "Mieszkania na start".
Z nowej część biblioteki miejskiej - tzw. eMki - można już korzystać praktycznie od wczoraj, czyli dnia jej oficjalnego otwarcia. Odwiedzający to miejsce mają do dyspozycji bogate zasoby audiowizualne, czyli ponad 24 tys. jednostek multimedialnych, wśród których są: płyty z muzyką, filmy na DVD, audiobooki, a także - dla melomanów ciepłego, nie-cyfrowego brzmienia, płyty winylowe. W nowej mediatece płockiej zmieścił się także duży i stale rosnący zbiór komiksów - 1300 książek.
Wchodząc do mediateki mijamy elektroniczną bramkę, która jest rodzajem zabezpieczenia, bo dostęp do zbiorów w obrębie biblioteki jest wolny, przy czym każda z jednostek opatrzona jest kodem elektronicznym. Ważną częścią eMki jest wspomniana sala konferencyjna, z której można wydzielić mniejszą przestrzeń na 120 osób, w zależności od potrzeb. I tu kolejna ważna wiadomość dla bywalców wydarzeń, organizowanych przez Książnicę Płocką. Przestrzeń ta ma przejąć dotychczasową rolę sali kolumnowej z głównej siedziby biblioteki, jako że tamto wnętrze, choć stylowe, latem bywa zbyt ciepłe i czasem nie mogło pomieścić wszystkich gości; poza tym znajduje się na piętrze. Teraz spotkania z autorami książek będą odbywały się właśnie w tej łatwo dostępnej sali.
Całe mediateka, jak podkreśliła dyrektor książnicy Joanna Banasiak, jest wnętrzem pozbawionym barier architektonicznych, a jej projekcie wykorzystano materiały ekologiczne. Inspiracją dla idei tego miejsca były podobne instytucje w Szwecji. Szefowa biblioteki wyraziła nadzieję, że będzie to miejsce twórczych spotkań dla płocczan, szczególnie młodych, którzy często angażują się w różne projekty społeczno-edukacyjne.
am