Nowy numer 44/2020 Archiwum

Wydarzy się... w cieniu koronawirusa

Jak się przedstawia panorama najbliższych wydarzeń duszpasterskich w diecezji, w czasie epidemii COVID-19?

Kuria Diecezjalna Płocka opublikowała zaktualizowany kalendarz wydarzeń z udziałem biskupów na najbliższe miesiące. Wszystkie te uroczystości można podpisać pod jeden wspólny mianownik: "jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli".

Spośród wydarzeń ogólnodiecezjalnych zwracają uwagę rocznicowe obchody w dwóch sanktuariach maryjnych, na które został zaproszony abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Ale są także wydarzenia, które z pewnością się nie odbędą, albo ich formuła ulegnie zmianie. Dotyczy to przede wszystkim pielgrzymek: "częstochowskiej" (6–14 sierpnia), która stanie się sztafetą, oraz ogólnopolskiej pielgrzymki dzieci i młodzieży do Przasnysza i Rostkowa (19 września).

"Aktualny stan prawny, wytyczne sanitarne oraz zdrowy rozsądek sugerują, aby pielgrzymowanie do miejsc kultu związanych ze św. Stanisławem Kostką ograniczyć wyłącznie do młodzieży i to w ograniczonym zakresie. Natomiast dla dzieci przygotujemy specjalne spotkania wideo o św. Stanisławie Kostce, które będzie można wykorzystać podczas katechezy szkolnej. Szczegółowe informacje w połowie sierpnia" – czytamy w komunikacie Wydziału Duszpasterskiego kurii.

Już wiadomo, że nie odbędą się diecezjalne dożynki; nie wiadomo natomiast, w jakiej formie będzie się odbywała wrześniowa pielgrzymka z Płocka do Skępego.

Na chwilę obecną są planowane obchody 100. rocznicy obrony Płocka i Bitwy Warszawskiej z udziałem biskupów w Płocku i Sochocinie k. Płońska, jubileusz 200-lecia działalności Towarzystwa Naukowego Płockiego w katedrze płockiej, a także 6. diecezjalne spotkanie Kół Żywego Różańca w sanktuarium maryjnym w Smardzewie.

Od września zostaną przywrócone bierzmowania i wizytacje biskupie w parafiach, ale z powodu ich nagromadzenia w okresie jesiennym część posług zostanie przeniesiona na przyszły rok.


Najważniejsze wydarzenia diecezjalne na lato i jesień 2020 r.

  • 6–14 sierpnia – Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę (6 sierpnia – bp Piotr Libera; 14 sierpnia – bp Mirosław Milewski)
  • 15 sierpnia – Msza św. w 100. rocznicę obrony Płocka. Bazylika katedralna płocka – bp Piotr Libera
  • 18 sierpnia – uroczystości jubileuszowe 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Sochocin – bp Piotr Libera
  • 23 sierpnia – 5. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Nadziei. Popowo – abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce
  • 31 sierpnia – Dni Katechetyczne w Płocku – bp Piotr Libera
  • 6 września – 50. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Czerwińsk n. Wisłą – abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce
  • 19 września – 38. Diecezjalna Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa – bp Mirosław Milewski
  • 10 października – 6. Spotkanie Kół Żywego Różańca w diecezji płockiej. Smardzewo – bp Piotr Libera
  • 11 października – jubileusz 200-lecia Towarzystwa Naukowego Płockiego. Bazylika katedralna płocka – bp Piotr Libera
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama