Nowy numer 49/2020 Archiwum

Pielgrzymka wirtualna, ale rekolekcje prawdziwe

Na pamiątkę drogi, którą 128 lat temu przebył z Zakroczymia do Nowego Miasta n. Pilicą bł. o. Honorat Koźmiński, od soboty trwają pielgrzymka online i rekolekcje u kapucynów, które warto śledzić w internecie.

To wydarzenie przez trwającą wciąż epidemię skupiło się w tym roku wyłącznie na klasztorze w Zakroczmiu. Zazwyczaj piesza pielgrzymka wyruszała z Zakroczymia i zaraz opuszczała teren diecezji płockiej, przekraczając Wisłę i kierując się do Niepokalanowa, a potem na południe, do Nowego Miasta. Tym razem wszystko odbywa się w Zakroczymiu: w kaplicy Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości i w kościele kapucynów. Kilkadziesiąt osób, wraz z ojcami i nowicjuszami kapucyńskim, siostrami ze zgromadzeń honorackich przeżywa tam 5-dniowe rekolekcje.

- W tym roku nie idziemy szlakiem ojca Honorata, ale ta pielgrzymka będzie bardziej na wzór o. Honorata trwaniem i byciem jak on: duchowo czuwającym przy Chrystusie - wyjaśniał sens tegorocznej formy pielgrzymki o. Grzegorz Filipiuk z Centrum Duchowości Honoratianum w Zakroczymiu.

Na początku wieczornego spotkania w sobotę wniesiono relikwiarz błogosławionego z repliką krzyża, który znajdował się w jego celi zakonnej. Ten krzyż wędrował również wielokrotnie w pielgrzymkach kapucyńskiej i warszawskiej. Teraz towarzyszy pielgrzymce duchowej w Zakroczymiu.

Mszy św. na rozpoczęcie przewodniczył o. Tomasz Wroński, wikariusz prowincji warszawskiej kapucynów, zaś konferencję wprowadzającą w rekolekcje wygłosił o. prowincjał Łukasz Woźniak. Odwołał się do hasła spotkania: "Reanimacja. Tajemnica życia". - W reanimacji chodzi o przywrócenie Ducha. Najpierw o to, abyśmy nie przeszkadzali Duchowi Świętemu. Oznacza to, że powinniśmy przestać szukać siebie i pozwolili Bogu zapanować nad nami. Ducha Pańskiego widzi ten, kto Go pragnie i odczuwa brak Bożej łaski. Wyjdźmy od naszych braków, głodu duszy i smutku, aby poprosić o coś więcej. Najlepszym diagnostą jest Pan Bóg! On nam pokazuje, gdzie jesteśmy chorzy i czego nam brakuje. Tak naprawdę reanimuje nas prawda o tym, jacy jesteśmy w oczach Bożych. Bł. o. Honorat miał taką metodę modlitwy, w której zachęcał swoich synów i córki duchowe do przyglądania się Jezusowi i Maryi, jakby [przeglądało się] w lustrze. Zachęcał, aby dostrzec, jak Maryja była szczęśliwa z Jezusem, a Jezus jak był posłuszny w Nazarecie, jak też Święta Rodzina była samotna w Egipcie. Zachęcał on do takich medytacji. Wchodząc w pielgrzymiego ducha, warto skorzystać z tej propozycji błogosławionego – mówił o. prowincjał.

Do środy 1 lipca włącznie spotkania rekolekcyjne będą transmitowane o 8.00, 10.00, 14.00, 18.30 i 21.00 na kanale Salve.net.


Więcej informacji na profilu facebookowym Piesza Pielgrzymka Honoracka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama