Nowy numer 44/2020 Archiwum

Sochocińscy bohaterowie

W sierpniu lokalna społeczność uczci żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1920 roku uroczystościami przy ich nowo wyremontowanej mogile.

Mazowiecka ziemia usłana jest mogiłami, które skrywają szczątki żołnierzy poległych w walkach z bolszewikami w 1920 roku. Takie właśnie miejsce pamięci znajduje się na cmentarzu parafialnym w Sochocinie, gdzie podjęto się rewitalizacji 100-letniego grobu żołnierzy Wojska Polskiego. – Cieszę się, że w tak symboliczną, okrągłą rocznicę, żołnierze doczekają się godnego upamiętnienia. Kilka lat temu, przy mogile stanął maszt z flagą państwową, by podkreślić jej wyjątkowość. Dzięki rewitalizacji miejsce pochówku prawdziwych bohaterów, patriotów, zostanie wyeksponowane. Możemy powiedzieć, że z pewnością są tam prochy 16 żołnierzy, którzy zginęli w walkach na terenie Sochocina – mówi ks. Czesław Stolarczyk, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Sochocinie.

W projekcie uwzględniono m.in. wykonanie nowej tablicy, na której umieszczone zostaną symbol orła wojskowego z 1919 r. oraz inskrypcja informująca o miejscu spoczynku żołnierzy Wojska Polskiego. Ustawione zostaną również tablice upamiętniające nazwiska poległych.

Prace renowacyjne przy pomniku dobiegają końca, a uroczystości związane z jego oddaniem i poświęceniem zapanowano na sierpień. - Realizują się moje marzenia o tym, aby zadbać o naszą lokalną historię. Wszystko z myślą o kolejnych pokoleniach - podkreśla Jerzy Ryziński, wójt gminy.

Starania o godne uczczenie żołnierzy walczących w regionie podjęli wspólnie Stowarzyszenie Aktywnie Zakręceni im. Marka Kasprzaka, włodarze gminy oraz sochocińska parafia. Projekt nadzoruje pełnomocnik wojewody Piotr Oleńczak, sprawujący opiekę nad cmentarzami wojennymi i miejscami pamięci narodowej na Mazowszu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama