- Niech przetrwa w płockich rodzinach "domowy Kościół", który odkryliśmy w czasie pandemii, ale umiejmy też powrócić do naszych kościołów-wieczerników i wspólnot eucharystycznych - apelował bp Piotr Libera podczas obchodów uroczystości Bożego Ciała.
Tegoroczna centralna procesja eucharystyczna z powodu reżimu sanitarnego nie odbyła się ulicami Płocka do kolejnych staromiejskich parafii. Wierni przeszli za Najświętszym Sakramentem trzykrotnie wokół katedry; kolejne stacje procesyjne miały miejsce przy jednym, zewnętrznym ołtarzu, ustawionym naprzeciwko głównego wejścia do świątyni. Oprawę muzyczną liturgii przygotował Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses, a procesji towarzyszył Kwintet Dęty Canzona. Skromniejsza niż zwykle była natomiast oprawa zewnętrzna. Sami płocczanie nie zawiedli i licznie zgromadzili się na tej liturgii, w której uczestniczył bp Mirosław Milewski, a przewodniczył bp Piotr Libera.
W homilii bp Piotr nawiązał do sytuacji przeżywanej w ostatnich miesiącach pandemii, zachęcając w tym trudnym czasie do szczególnej wierności Bogu. - Pozostań wierny płocki grodzie! Wiem, że jak cała Polska się martwisz. Wiem, że jak tylu na świecie dzisiaj niepokoisz się. Zechciej jednak pośród tego wszystkiego nadal słyszeć Słowo nadziei. Słowo o tym, jak Bóg prowadzi swój lud przez pustynię, żeby go wypróbować i poznać, co jest w jego sercu - zachęcał bp Piotr.
Mówił również o mocy ducha wielu rodzin, które w czasie pandemii stworzyły w przestrzeni swoich domów, mieszkań swoiste domowe sanktuaria modlitwy i przeżywania świąt paschalnych. - Wiem nawet o takich rodzinach naszego miasta, których członkowie umywali sobie nawzajem nogi w Wielki Czwartek, a w Wigilię Paschalną odnaleźli i położyli na centralnym miejscu mieszkania białe szaty z chrztu, zapalili chrzcielne świece i tak odnawiali przyrzeczenia chrzcielne - powiedział w homilii bp Piotr, zachęcając do zachowania tego klimatu "domowego Kościoła" w rodzinach, a jednocześnie do powrotu do kościołów i wspólnot parafialny, w których przeżywamy i przyjmujemy sakramenty.
Biskup płocki przypomniał też o dawnych procesjach eucharystycznych w średniowiecznym, książęcym Płocku, które szły wokół katedry. - Niech więc nasza skromna tegoroczna procesja eucharystyczna, krocząca śladami przodków sprzed siedmiuset lat, stanie się apelem do trwania w wierności - mówił bp P. Libera.
am